Αθλητισμός|21.05.2023 00:15

Bundesliga: Μέγα κάζο της Μπάγερν Μονάχου απ' τη Λειψία και τεράστια ευκαιρία για να πάρει τον τίτλο η Ντόρτμουντ

Την ώρα που η Μπάγερν Μονάχου προετοιμαζόταν για να βάλει τις βάσεις για τον ενδέκατο σερί τίτλο στην Bundesliga, η Λειψία έριξε... βόμβα στην Allianz Arena. Επικράτησε 1-3 (με ανατροπή) των Βαυαρών που έχασαν το... ματς μπολ και πλέον η Ντόρτμουντ έχει τεράστια ευκαιρία για να σηκώσει την κούπα καθώς χρειάζεται δύο νίκες την Κυριακή (21/5) στην έδρα της Άουγκσμπουργκ και την επόμενη εβδομάδα εντός έδρας με τη Μάιντς για να σφραγίσει την επιστροφή στην κορυφή για πρώτη φορά μετά το 2012.

Αυτή τη στιγμή η Μπάγερν βρίσκεται στο +1 απ' τους Βεστφαλούς που αν νικήσουν την Άουγκσμπουργκ θα πάρουν προβάδισμα δύο βαθμών και θα εξαρτάται αποκλειστικά από εκείνους ο τίτλος δίχως να περιμένουν το αποτέλεσμα της ομάδας του Μονάχου με την Κολωνία εκτός έδρας.

Την ίδια στιγμή, η Λειψία που έκανε όλη τη ζημιά στην Μπάγερν, εξασφάλισε μια θέση στην τετράδα και κατ' επέκταση στο Champions League της ερχόμενης περιόδου. Η Μπάγερν άνοιξε το σκορ στο 25΄ με τον Γκνάμπρι αλλά η Λειψία ανέτρεψε την κατάσταση και πήρε τη νίκη με τα γκολ των Λάιμερ (65΄), Ενκουκού (76΄ πεν.) και Σόμποσλαϊ (86΄ πεν.)

Προηγουμένως, σπουδαία νίκη που παράλληλα της εξασφάλισε και την παραμονή της στην κατηγορία σημείωσε η Χοφενχάιμ, που επικράτησε με 4-2 της Ουνιόν Βερολίνου, ενώ η Χέρτα υποβιβάστηκε στη δεύτερη κατηγορία μετά το ισόπαλο 1-1 με την Μπόχουμ.

Οι παίκτες της Χοφενχάιμ προηγήθηκαν με 2-0 χάρη σε τέρματα των Μπεμπου (22΄) και Κράμαριτς (36΄πεν.) για να μειώσει η ομάδα του Βερολίνου στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου με τον Ντοέκι. Ο Κράμαριτς στο 90΄ με το δεύτερο προσωπικό του τέρμα έκανε το 3-1 για να μειώσει σε 3-2 ο Λαϊντουνί στο 5ο λεπτό των καθυστερήσεων. Το τελικό 4-2 διαμόρφωσε ο Νταμπούρ στο 99΄.

Το γκολ του Σλότερμπεκ στο Βερολίνο ήταν καταδικαστικό για τη Χέρτα, η οποία μία αγωνιστική πριν από το φινάλε υποβιβάστηκε και μαθηματικά. Αντίθετα, η Μπόχουμ διατηρήθηκε πάνω από τη ζώνη του υποβιβασμού και περιμένει αύριο (21/5) το αποτέλεσμα στο Μάιντς-Στουτγκάρδη για να μάθει εάν θα παραμείνει στη 15η θέση ή θα βρεθεί σε επικίνδυνη θέση. Από εκεί και πέρα ισόπαλες αναδείχθηκαν οι αναμετρήσεις της Σάλκε με την Αϊντραχτ Φρανκφούρτης (2-2) και της Βέρντερ με την Κολωνία (1-1).

Αποτελέσματα

• Φράιμπουργκ-Βόλφσμπουργκ 2-0 (71΄ Γκούντερ, 75΄ Πέτερσεν)
  • Χοφενχάιμ-Ουνιόν Βερολίνου 4-2 (22΄ Μπεμπου, 36΄ πεν., 90΄ Κράμαριτς, +90 Νταμπούρ - +45΄ Ντοέκι, +90΄ Λαϊντουνί)
  • Χέρτα Βερολίνου-Μπόχουμ 1-1 (63΄ Τουσάρ - +90΄ Σλότερμπεκ)
  • Σάλκε-Άϊντραχτ Φρανκφούρτης 2-2 (1΄ Τερόντε, 85΄ Πολτέρ - 21΄ Καμαντα, 59΄ Τούτα)
  • Βέρντερ Βρέμης-Κολωνία 1-1 (73΄ Σμιντ - 36΄ Τίγκες)
  • Μπάγερν Μονάχου-Λειψία 1-3 (25΄ Γκνάμπρι - 65΄ Λάιμερ, 76΄ πεν. Ενκουκού, 86΄ πεν. Σόμποσλαϊ)