Αθλητισμός|08.06.2023 23:20

Η «βόμβα» του Πονίτκα χάρισε στον Παναθηναϊκό την πρώτη νίκη επί του Ολυμπιακού έπειτα από 2,5 χρόνια

Ο Παναθηναϊκός επικράτησε του Ολυμπιακού στο ΟΑΚΑ με 67-65 και ισοφάρισε τη σειρά των τελικών της Basket League σε 1-1. Παράλληλα, οι Πράσινοι του Χρήστου Σερέλη έβαλαν τέλος στο μεγάλο νικηφόρο σερί των Ερυθρόλευκων, οι οποίοι ηττήθηκαν απ' το Τριφύλλι για πρώτη φορά έπειτα από 14 συνεχόμενα ματς (από τις 22 Νοεμβρίου 2021 είχε να νικήσει ο Παναθηναϊκός σε ντέρμπι «αιωνίων»). Πλέον η σειρά μεταφέρεται στο ΣΕΦ για το game 3 την Κυριακή 11 Ιουνίου στις 21.15

Η αλήθεια είναι ότι στο ΟΑΚΑ έγινε ένα σκληρό ματς. Δόθηκε μια μεγάλη μάχη, όπου εν τέλει χαμογέλασαν οι Πράσινοι χάρη στην άμυνά τους αλλά και σε ένα μεγάλο σουτ του Πονίτκα στο φινάλε. Απ' την άλλη πλευρά ο Ολυμπιακός που έπαιζε ήδη χωρίς τον Σλούκα, έχασε στη διάρκεια του παιχνιδιού και τους Γουόκαπ με αποβολή και Βεζένκοφ με τραυματισμό (υπάρχει ανησυχία για την κατάστασή του, γι' αυτό κι αποχώρησε αμέσως για εξετάσεις) με αποτέλεσμα να αποσυντονιστεί. Παρ' όλα αυτά οι Πειραιώτες είχαν την ευκαιρία για να πάρουν το ματς με το τελευταίο σουτ του ΜακΚίσικ, ο οποίος όμως ήταν άστοχος...

Ο Παναθηναϊκός είχε πρώτους σκόρερ τον Λι και τον Πονίτκα με 12 πόντους, ενώ πήρε λύσεις από όλους τους παίκτες του. Για τον Ολυμπιακό ο Γουόκαπ ήταν εξαιρετικός όσο έπαιξε φτάνοντας τους 14 πόντους, ο Παπανικολάου ήταν συγκινητικός με 15 και ο Φαλ βοήθησε πολύ με 11.

Ανακοίνωση Ολυμπιακού

Μετά το τέλος του ματς ο Ολυμπιακός έριξε τα βέλη του κατά της διαιτητικής τριάδας, θεωρώντας πως οι ρέφερι έπαιξαν ρόλο στο τελικό αποτέλεσμα. «Μόνο με τέτοια διαιτησία μπορούσαμε να χάσουμε σήμερα. Είναι ντροπή όλα αυτά που έγιναν στο ΟΑΚΑ» ανέφεραν οι Ερυθρόλευκοι στη λιτή ανακοίνωση. Υπενθυμίζεται πως διαιτητές της αναμέτρησης ήταν οι Παπαπέτρου, Τσολάκος και Τηγάνης.

Η εξέλιξη του δεύτερου τελικού

Ο Παναθηναϊκός έκανε εκρηκτικό ξεκίνημα στην πρώτη περίοδο φτάνοντας έπειτα από τέσσερα λεπτά στο +11 (15-4)! Ο Ολυμπιακός μείωσε στους τέσσερις (17-13) στο 8' αλλά οι Πράσινοι έκλεισαν το δεκάλεπτο με τη μεγαλύτερη διαφορά στο ματς (+12) για το 25-13 έχοντας ως βασικό όπλο την άμυνα.

Ο Ολυμπιακός μπήκε στη δεύτερη περίοδο αλλαγμένος και με συνδυασμό άμυνα και επίθεσης εγκλώβισε τον Παναθηναϊκό που έπαθε μπλακ άουτ. Μέσα σε 1'39'' οι Πειραιώτες βρέθηκαν απ' το 25-13 στο 25-21 και λίγο αργότερα ισοφάρισαν σε 25-25 με ένα εντυπωσιακό 12-0! Μάλιστα οι Ερυθρόλευκοι πήραν το προβάδισμα (27-29) για πρώτη φορά στο ματς στο 15' και τελείωσε το ημίχρονο με 33-35 έχοντας επί μέρους σκορ στη δεύτερη περίοδο 8-22!

Με το ξεκίνημα της τρίτης περιόδου άλλαξαν οι ισορροπίες καθώς ο Ολυμπιακός είδε τον Γουόκαπ να αποβάλλεται απ' το ματς με τεχνική ποινή. Και δεδομένης της απουσίας του έτερου πόιντ γκαρντ Σλούκα, οι Πειραιώτες ξέμειναν με τον Λούντζη μοναδικό άσο. Παρ' όλα αυτά ο Ολυμπιακός ξέφυγε με +7 (33-40) αλλά σταδιακά οι Πράσινοι ροκάνισαν τη διαφορά φέρνοντας το ματς στην ισοπαλία.

Ωστόσο στο 28' ο Ολυμπιακός υπέστη ένα πολύ σοβαρό πλήγμα καθώς έχασε και τον Βεζένκοφ με τραυματισμό. Στο μεταξύ, ο ρυθμός έγινε χαμηλός στο παιχνίδι που παίχθηκε κυρίως στη δύναμη και στις επαφές με τους Πράσινους να κλείνουν το δεκάλεπτο στο 51-50.

Στην τέταρτη και τελευταία περίοδο ο Ολυμπιακός ξέφυγε με πέντε πόντους (54-59) αλλά οι Πράσινοι επανέφεραν το ματς σε διαφορά ενός καλαθιού ή κι ενός πόντου προτού ισοφαρίσουν (60-60) στο 37'. Ο Παπαγιάννης έβαλε ξανά μπροστά τους Πράσινους στο σκορ έπειτα από ώρα με 62-60 και ο Μαντζούκας με φόλοου έγραψε το 64-60. Ο Παπανικολάου μείωσε (64-62) και αμέσως μετά με τρίποντο έφερε και πάλι τους Πειραιώτες στο +1 (64-65).

Στα 17.4'' για το φινάλε ο Πονίτκα «έγραψε» ένα μεγάλο τρίποντο μπροστά απ' τον Φαλ φέρνοντας στο +2 το Τριφύλλι (67-65).

Στην επίθεση που ακολούθησε, ο ΜακΚίσικ πήρε το τρίποντο αλλά αστόχησε και οι Πράσινοι όχι μόνο ισοφάρισαν τη σειρά των τελικών αλλά έβαλαν τέλος και στο μεγάλο νικηφόρο σερί του Ολυμπιακού.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 25-13, 33-35, 51-50, 67-65.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Σερέλης): Λι 12 (5 ασίστ, 3 κλεψίματα), Πονίτκα 12 (6 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Γκριγκόνις 8 (4 ασίστ, 2 κλεψίματα), Μαντζούκας 7, Γκουντάιτις 8 (5 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα), Π. Καλαϊτζάκης 6, Παπαγιάννης 6 (3 ριμπάουντ), Μποχωρίδης, Γουίλιαμς 4, Αγραβάνης 4.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 14, Λαρεντζάκης 3, Φαλ 11 (6 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Βεζένκοβ 6 (4 ριμπάουντ), Παπανικολάου 15 (4 ριμπάουντ, 7 ασίστ), Λούντζης, Μπολομπόι 6 (5 ριμπάουντ), Πίτερς 7 (3 ριμπάουντ), ΜακΚίσικ 3.