Αθλητισμός|19.10.2023 22:39

Καλό ξεκίνημα και νίκη για τον Στέφανο Τσιτσιπά στην Αμβέρσα

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς νίκησε στα δύο σετ τον Μπότικ βαν ντε Ζάντσχουλπ και άρχισε ιδανικά την ευρωπαϊκή indoor season. Ο κορυφαίος Έλληνας τενίστας (No.7 στον κόσμο) επικράτησε του 27χρονου Ολλανδού (Νο.67) με 7-5, 6-3 σε 96 λεπτά και πήρε το εισιτήριο για τα προημιτελικά του European Open (ATP 250), όπου θα αναμετρηθεί την Παρασκευή (20/10, 20.00) με τον νικητή του αγώνα μεταξύ του Ντόμινικ Τιμ και του Γιάνικ Χάνφμαν.

Ο Τσιτσιπάς που προσπαθεί να επανέλθει στις καλές εμφανίσεις μετά από μια περίοδο ανεπιτυχών αποτελεσμάτων, αν καταφέρει να σηκώσει τον τίτλο στην Αμβέρσα, εκτός των άλλων, θα διατηρήσει το πλεονέκτημα για την πρόκριση στο ATP Finals (12-19/11), καθώς οι περισσότεροι αντίπαλοί του έχασαν νωρίς αυτή την εβδομάδα και επί του παρόντος δεν φαίνεται ότι είναι ικανοί για να απειλήσουν τον 25χρονο τενίστα.