Αθλητισμός|17.01.2024 21:53

Μεγάλη πρόκριση του Άρη στα προημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδας! Απέκλεισε την ΑΕΚ στα πέναλτι με ήρωα τον Κουέστα

Mε ήρωα τον Κουέστα στη διαδικασία των πέναλτι, ο Άρης ήταν ο μεγάλος θριαμβευτής στη συναρπαστική ρεβάνς της φάσης των 16 του Κυπέλλου Ελλάδας. Η ομάδα του Άκη Μάντζιου επικράτησε με 4-2 της ΑΕΚ στα πέναλτι (η κανονική διάρκεια και η παράταση έληξαν 1-1) και πήρε το εισιτήριο για τους «8», όπου θα αναμετρηθεί με τον νικητή του ζευγαριού μεταξύ Λεβαδειακού και Νίκης Βόλου.

Μάλιστα ο δρόμος του Άρη για τον τελικό δείχνει αρκετά βατός με δεδομένο ότι εφόσον προκριθεί, στους ημιτελικούς θα παίξει με τον νικητή του ζευγαριού ΟΦΗ - Παναιτωλικός.

Η ομάδα του Μάντζιου άντεξε στην πίεση της ΑΕΚ, η οποία υπερασπίστηκε τον τίτλο της, έχασε ευκαιρίες αλλά έμεινε εκτός θεσμού. Ο Άρης σε συνέχεια της στρατηγικής που ακολούθησε και στην OPAP Arena, όπου απέσπασε λευκή ισοπαλία (0-0), κατόρθωσε να μείνει όρθιος σες 120 λεπτά αγώνα και στα πέναλτι είχε για πρωταγωνιστή τον Κουέστα.

Ο Ισπανός γκολκίπερ απέκρουσε δύο πέναλτι του Πόνσε και του Βίντα και ο Άρης που ήταν πιο ψύχραιος και πιο εύστοχος απ' την ΑΕΚ πανηγύρισε μια σπουδαία πρόκριση που του δίνει ελπίδα για παρουσία σε τελικό για πρώτη φορά μετά το 2010 και για τίτλο για πρώτη φορά μετά το 1970!

Η εξέλιξη του ματς

Το παιχνίδι άρχισε δυναμικά και με την ΑΕΚ να δείχνει δραστήρια απ' το ξεκίνημα. Μάλιστα σκόραρε στο 11' με προβολή του Βίντα μετά από κεφαλιά-πάσα του Μήτογλου, όμως το γκολ ακυρώθηκε ως οφσάιντ. Στο 26' ήταν η σειρά του Άρη για να σκοράρει με τον Μορόν, όμως και σ' αυτή την περίπτωση υπήρξε οφσάιντ με αποτέλεσμα να μην μετρήσει το γκολ.

Παραδόξως ο Βίντα ήταν ο πιο απειλητικός παίκτης της Ένωσης στο α' ημίχρονο χάνοντας σπουδαία ευκαιρία για να σκοράρει στο 32', όμως ο Κουέστα απέκρουσε εντυπωσιακά. Και πάλι ο Κροάτης στόπερ άγγιξε το γκολ στο 33' όμως το σουτ που επιχείρησε κατέληξε ελάχιστα άουτ.

Η ΑΕΚ βρήκε το γκολ που δικαιούτο βάσει ευκαιριών στο 45+1. Ο Μάνταλος εκτέλεσε κόρνερ, ο Μήτογλου πήρε την κεφαλιά και ο Γκατσίνοβιτς με ωραίο γυριστό μέσα απ' την περιοχή άνοιξε το σκορ (0-1) δίνοντας στην Ένωση σκορ πρόκρισης.

Στο β' ημίχρονο ο Άρης έγινε πιο δραστήριος και κατόρθωσε να χτυπήσει την ΑΕΚ με τον ίδιο τρόπο που τον έπληξε κι η Ένωση. Στο 58' από στατική φάση, ο Σουλεϊμάνοφ γέμισε κι ο Μορόν που πήρε την κεφαλιά ισοφάρισε σε 1-1.

Η ΑΕΚ διατήρησε τον έλεγχο του αγώνα μέχρι το τέλος του 90λεπτου δίχως όμως να φτάσει στο γκολ, ενώ ο Άρης κατά το ίδιο διάστημα διαμαρτυρήθηκε για πέναλτι του Πήλιου στον Σουλεϊμάνοφ στο 84'.

Το 90λεπτο έληξε ισόπαλο (1-1) και το παιχνίδι οδηγήθηκε στην παράταση. Το έξτρα μισάωρο δεν είχε μεγάλη φάση. Η ΑΕΚ πάντως φώναξε για πέναλτι σε χέρι του Ρόουζ έπειτα από σουτ του Πόνσε στο 105'. Εν τέλει οι δύο ομάδες έλυσαν τις διαφορές τους στα πέναλτι.