Αθλητισμός|14.04.2019 12:18

Θρίαμβος του Χάμιλτον στο 1000ό γκραν πρι της Formula 1

Το γκραν πρι της Κίνας δεν ήταν ένας απλός αγώνας. Και αυτό διότι έπειτα από πολλές δεκαετίες αγώνων, το πρωτάθλημα της Formula 1 συμπλήρωσε 1000 γκραν πρι. Κι ο Λιούις Χάμιλτον είχε θέσει ως στόχο να γράψει το όνομά του με χρυσά γράμματα σε τούτη την ιστορική στιγμή για τον μηχανοκίνητο αθλητισμό.

Ο Αγγλος παγκόσμιος πρωταθλητής έκανε καταπληκτική εκκίνηση, αφήνοντας πίσω του τον ομόσταβλό του Βάλτερ Μπότας που ξεκίνησε από την πρώτη θέση και οδήγησε την κούρσα από την αρχή μέχρι το τέλος δίχως να νιώσει την παραμικρή απειλή. Ηταν η 75η νίκη του στο πρωτάθλημα. Εξαιρετική επίδοση.

Παράλληλα, το γκραν πρι της Κίνας αποτέλεσε έναν ακόμη θρίαμβο για τις Mercedes που στον τρίτο αγώνα της χρονιάς έκαναν το τρίτο σερί 1-2. Στον πρώτο είχε νικήσει ο Μπότας, ενώ στα δύο που ακολούθησαν επικράτησε ο Χάμιλτον. Οπως και να’ χει οι δύο Mercedes δείχνουν να βρίσκονται σε καλύτερο επίπεδο από τις Ferrari.

Η Σκουντεριά ανέβηκε στο βάθρο με τον Σεμπάστιαν Φέτελ να τερματίζει στην τρίτη θέση. Η ιταλική ομάδα όμως αλλά έχασε την τέταρτη θέση από τον Μαξ Φερστάπεν, ο οποίος ξεπέρασε το εμπόδιο του Σαρλ Λεκλέρκ που έμεινε πέμπτος.

Τη δεκάδα συμπλήρωσαν οι: Γκασλί, Ρικιάρντο, Πέρες, Ραϊκόνεν, Αλμπον.