Αθλητισμός|09.06.2019 00:58

Προκριματικά Euro: Κάζο της Γαλλίας στην Τουρκία, λύγισε η Κύπρος (vids)

Το κάζο της χρονιάς υπέστη η παγκόσμια πρωταθλήτρια Γαλλία, η οποία ηττήθηκε με 2-0 από την εξαιρετική Τουρκία. Οι Τρικολόρ εμφανίστηκαν κατώτεροι των περιστάσεων σε αντίθεση με τους Τούρκους που ήταν εξαιρετικοί και πλέον φιγουράρουν στην κορυφή του 8ου ομίλου, μπροστά από τη Γαλλία και την Ισλανδία, η οποία επίσης επικράτησε δύσκολα με 1-0 της Αλβανίας.

Για τον 3ο όμιλο η Γερμανία έπαιξε όσο χρειαζόταν για να φτάσει στη νίκη επί της Λευκορωσίας, ενώ στο άλλο ματς του ομίλου η μαχητική Βόρεια Ιρλανδία μολονότι έχανε από την Εσθονία (1-0) με δύο γκολ σε διάστημα τριών λεπτών (77' και 80') έκανε την ολική ανατροπή και πανηγύρισε την τρίτη νίκη της σε ισάριθμα ματς.

Στον 5ο όμιλο οι Κροάτες νίκησαν στο ντέρμπι τους Ουαλούς με 2-1 και μαζί με τους Ούγγρους που πέρασαν νικηφόρα από το Αζερμπαϊτζάν (1-3) βρίσκονται στην κορυφή της βαθμολογίας, ενώ για τον 9ο όμιλο το Βέλγιο επικράτησε άνετα (3-0) του Καζακστάν, ενώ η Ρωσία διέσυρε τον Αγιο Μαρίνο με το εξωπραγματικό 9-0! Οσο για την Κύπρο προσπάθησε να αποσπάσει ισοπαλία στη Σκωτία ισοφαρίζοντας 1-1 στο 87', όμως δύο λεπτά αργότερα οι Σκωτσέζοι πέτυχαν το νικητήριο τέρμα.

Στον όμιλο (10ος) της Ελλάδας που ηττήθηκε από την προπορευόμενη και ανίκητη Ιταλία (0-3), οι Φινλανδοί έδειξαν ότι διαθέτουν μια πολύ σοβαρή και αποτελεσματική ομάδα. Επικράτησαν 2-0 με δύο γκολ του Πούκι και έθεσαν σοβαρή υποψηφιότητα για τη δεύτερη θέση, ενώ η προσεχής μας αντίπαλος Αρμενία νίκησε άνετα με 3-0 το Λιχτενστάιν.

Δείτε αναλυτικά τα παιχνίδια της ημέρας, τα σκορ, τις βαθμολογίες και highlights:

3ος όμιλος

Εσθονία - Β. Ιρλανδία 1-2

25' Βασίλιεφ - 77' Γουάσινγκτον, 80' Μαγκίνις

Δείτε τα highlights του ματς:

Λευκορωσία - Γερμανία 0-2

13' Σανέ, 62' Ρόις

Βαθμολογία: Β. Ιρλανδία 9, Γερμανία 6, Ολλανδία 3,Εσθονία 0, Λευκορωσία 0

5ος όμιλος

Κροατία - Ουαλία 2-1

17' αυτ. Λόρενς, 48' Πέρισιτς - 77' Μπρουκς

Αζερμπαϊτζάν - Ουγγαρία 1-3

69' Μαντάτοφ - 18', 53' Ορμπαν, 71' Χόλμαν

Βαθμολογία: Κροατία 6, Ουγγαρία 6, Σλοβακία 3, Ουαλία 3,Αζερμπαϊτζάν 0

8ος όμιλος

Ισλανδία - Αλβανία 1-0

22' Γκούντμουντσον

Μολδαβία - Ανδόρα 1-0

8' Αρμας

Τουρκία - Γαλλία 2-0

30' Αϊχάν, 40' Ιντέρ

Βαθμολογία: Τουρκία 9, Γαλλία 6,Ισλανδία 6, Αλβανία 3, Μολδαβία 3, Ανδόρα 0

9ος όμιλος

Ρωσία - Αγιος Μαρίνος 9-0

25' αυτ Τσεβόλι, 31' πέν. 74', 76' 88' Τζιούμπα, 36' Κουντριάσοφ, 41' Μίραντσουκ, 77', 83' Σμόλοφ

Σκωτία - Κύπρος 2-1

62' Ρόμπερτσον, 89' Μπούρκε - 87' Κουσουλός

Δείτε τα highlights:

Βέλγιο - Καζακστάν 3-0

11' Μέρτενς, 14' Καστάν, 50' Λουκάκου

Βαθμολογία: Βέλγιο 9, Ρωσία 6, Σκωτία 6, Κύπρος 3, Καζακστάν 3, Αγ. Μαρίνος 0

10ος όμιλος

Φινλανδία - Βοσνία/Ερζεγοβίνη 2-0

56', 68' Πούκι

Αρμενία - Λιχτενστάιν 3-0

2' Γκαζαριάν, 18' Καραπετιάν, 90+1' Μπερσεκιάν

Ελλάδα - Ιταλία 0-3

23' Μπαρέλα, 30' Ινσίνιε, 33' Μπονούτσι

Βαθμολογία: Ιταλία 9, Φινλανδία 6, Ελλάδα 4, Βοσνία/Ερζεγοβίνη 4, Αρμενία 3, Λιχτενστάιν 0

Διαβάστε εδώ τι συνέβη στα παιχνίδια των προκριματικών που έγιναν την Παρασκευή (7/6).