Αθλητισμός|04.10.2019 14:23

Παγκόσμιο Στίβου - Το πρόγραμμα της 8ης μέρας και live streaming

Κορυφαίες επιδόσεις και μεγάλες συγκινήσεις επιφύλαξαν οι αγώνες της 7ης ημέρας στο 17ο παγκόσμιο πρωτάθλημα στίβου που γίνεται στην Ντόχα του Κατάρ, και ενώ όλοι Ελληνες και οι Ελληνίδες έχουν ολοκληρώσει τις εμφανίσεις τους. Παράλληλα η 8η ημέρα περιλαμβάνει ιδιαίτερα ενδιαφέρον πρόγραμμα.

Παρακολουθήστε εδώ μέσω live streaming από την ΕΡΤ το Παγκόσμιο Πρωτάθλημα στίβου.

Έγραψε ιστορία η Έιντ Νάσερ

Μία από τις γρηγορότερος κούρσες στην ιστορία της διοργάνωσης στην απόσταση των 400 μ. έγινε στην Ντόχα του Κατάρ, με την 21χρονη Σάλου Έιντ Νάσερ από το Μπαχρέιν να γράφει το όνομά της στην ιστορία, αφού με 48.14 στέφθηκε παγκόσμια πρωταθλήτρια και έγινε η τρίτη γρηγορότερη αθλήτρια όλων των εποχών πίσω από τη Μαρίτα Κοχ και τη Γιαρμίλα Κρατοσβίλοβα. Παράλληλα πέτυχε τη γρηγορότερη κούρσα που έχει σημειωθεί από το 1996 και το 48.25 της Μαρί Ζοσέ Περέκ.

Πάλι εκτός βάθρου η Σον Μίλερ - Ουίμπο

Η Σον Μίλερ - Ουίμπο από τις Μπαχάμες ήταν το μεγάλο φαβορί αλλά τερμάτισε δεύτερη με 48.37, και νέο ρεκόρ ηπείρου. Η Ολυμπιονίκης του Ρίο προσπάθησε στα τελευταία μέτρα να αντεπιτεθεί στη Νάσερ, ωστόσο δεν μπόρεσε να πετύχει κάτι περισσότερο από την επίτευξη ενός εξαιρετικού χρόνου, που την ανέβασε στην έκτη θέση όλων των εποχών στο αγώνισμα.

Η Μίλερ - Ουίμπο που στο Λονδίνο σκόνταψε και έπεσε πριν από τον τερματισμό έμεινε πάλι έμεινε εκτός βάθρου (4η θέση). Μάλιστα, μεταξύ των δύο διοργανώσεων ήταν αήττητη. Το χάλκινο μετάλλιο κατέκτησε η Σερίκα Τζάκσον (Τζαμάικα) με 49.47 και νέο ατομικό ρεκόρ.

Δακρυσμένος ο Μαγέρ, χρυσός Κάουλ

Ο Γάλλος Κέβιν Μαγέρ κάτοχος της κορυφαίας επίδοσης όλων των εποχών στο δέκαθλο δεν κατάφερε να ολοκληρώσει τον αγώνα λόγω τραυματισμού και κατά τη διάρκεια του επι κοντώ αποχώρησε δακρυσμένος. Το χρυσό μετάλλιο που διεκδικούσαν τέσσερις αθλητές κρίθηκε στα 1.500μ.

Νικητής αναδείχτηκε ο 21χρονος Γερμανός Νίκλας Κάουλ με 8.691 β. και νέο ατομικό ρεκόρ και με φοβερή παρουσία στον ακοντισμό, όπου πέτυχε την κορυφαία επίδοση όλων των εποχών με 79,05 μέτρα Το ασημένιο μετάλλιο πήγε στον Εσθονό Μαικέλ Ουίμπο με 8.604 β. και ατομικό ρεκόρ, που μετά την εγκατάλειψη του Μαγέρ έμοιαζε ο επικρατέστερος για το χρυσό και το χάλκινο στον Καναδά Νταμιαν Γουάρνερ με 8.529 βαθμούς.

Ασυναγώνιστη η Τζόνσον - Τόμσον

Η σπουδαία Βρετανίδα αθλήτρια των συνθέτων αγωνισμάτων Καταρίνα Τζόνσον - Τόμσον κατάφερε να κάνει ένα από τους καλύτερους αγώνες της ζωής της και να κατακτήσει τον σημαντικότερο τίτλο της αθλητικής της καριέρας στο έπταθλο. Η παγκόσμια πρωταθλήτρια του 2018 στον κλειστό στίβο συγκέντρωσε 6.981 β. ενώ πέτυχε ατομικά ρεκόρ στα 100 μ. εμπ. (13.09), στη σφαιροβολία (13,86 μ.), τον ακοντισμό (43,93 μ.), ενώ ήταν ιδιαίτερα εντυπωσιακή στο μήκος με το άλμα στα 6,77 μ. (0,2), αλλά και στο ύψος με 1,95 μ., ενώ τερμάτισε 23.08 τα 200 μ. και έκλεισε το διήμερο της δράσης με 2.07.26 στα 800 μέτρα.

Η ολυμπιονίκης του Ρίο και παγκόσμια πρωταθλήτρια του 2017 Ναφισάτου Τιάμ (Βέλγιο) έμεινε τελικά στη δεύτερη θέση με 6.677 βαθμούς. Το χάλκινο μετάλλιο πανηγύρισε η Βέρενα Πράνιερ (Αυστρία) με 6.560 βαθμούς.

Σταθερή αξία η Γκονγκ

Τον τίτλο στην σφαιροβολία που κατέκτησε πριν δύο χρόνια στο Λονδίνο υπερασπίστηκε η Λιγιάο Γκονγκ με τη βολή στα 19.55 μέτρα. Η Τζαμαϊκανή Ντανιέλ Τόμας - Ντότο που ήταν 4η στο Λονδίνο ανέβηκε στο δεύτερο σκαλί με 19,47 μ. Η Γερμανίδα Κριστίνα Σβάνιτς ήταν τρίτη με 19,17 μέτρα.