Αθλητισμός|18.02.2023 21:36

Κυπέλλο Ελλάδας: Θρίαμβος του Ολυμπιακού επί του Παναθηναϊκού και πρόκριση στον τελικό - 11η σερί νίκη σε ντέρμπι «αιωνίων»

Ο Ολυμπιακός κυριάρχησε του Παναθηναϊκού στον ημιτελικό του Κυπέλλου Ελλάδας και πήρε το εισιτήριο για τον κυριακάτικο (19/2, 19.15) τελικό, όπου θα αντιμετωπίσει το Περιστέρι του Βασίλη Σπανούλη. Οι Ερυθρόλευκοι ήταν ανώτεροι, επικράτησαν με 81-65 και στοχεύουν σε ακόμα έναν εγχώριο τίτλο μετά το περυσινό νταμπλ και το εφετινό Σούπερ Καπ.

Ούτως ή άλλως ο Ολυμπιακός ήταν το μεγάλο φαβορί όντας πρώτος και στην Euroleague σε μια καταπληκτική σεζόν μέχρι στιγμής. Αντιθέτως, οι Πράσινοι επιβεβαίωσαν σε ακόμα ένα ματς ότι βρίσκονται μακριά απ' τον «αιώνιο» αντίπαλό τους που πλέον μετρά 11 σερί νίκες στα μεταξύ τους ματς (στις 22 Νοεμβρίου 2021 η τελευταία νίκη του ΠΑΟ)! Ουσιαστικά το Τριφύλλι έμεινε στη μάχη μόνο όσο άντεξε το «μπάσκετ του Μπέικον». Για περίπου 20 λεπτά. Στη συνέχεια οι Πειραιώτες πάτησαν... γκάζι και δεν ξανακοίταξαν πίσω σε μια σεζόν που δείχνουν ικανοί ακόμα και για την κατάκτηση της Euroleague.

Ένα ημίχρονο ανταγωνιστικός ο Παναθηναϊκός

Οι νταμπλούχοι Ελλάδας βρέθηκαν στο -5 στο ημίχρονο, αλλά στην επανάληψη έπαιξαν αποτελεσματική άμυνα και με ένα 17-0 σερί σε 5' γύρισαν τα δεδομένα. Βέβαια, η σκληρή άμυνα συνδυάστηκε και με καλή κυκλοφορία της μπάλας στην επίθεση, από την οποία ήρθε το σκορ των Αϊζάια Κάνααν - Κώστα Παπανικολάου.

Την ίδια ώρα, ο Παναθηναϊκός πέταξε στα... σκουπίδια το σοβαρό πρώτο ημίχρονό του, τα «θαλάσσωσε» στην 3η περίοδο (19-10 επιμέρους σκορ) και δεν είχε καμία καθοδήγηση για το πώς θα αλλάξει τα δεδομένα. Η έλλειψη πλάνου από πλευράς Ράντονιτς, τα πολλά iso και η... άμυνα με τα μάτια στην αρχή του 3ου δεκάλεπτο ήταν τα στοιχεία που «πλήγωσαν» το «τριφύλλι» και έφεραν τους ούτως ή άλλως πιο ποιοτικούς Πειραιώτες στο 11-0 σερί νικών στα ντέρμπι «αιωνίων».

Πρωταγωνιστής Βεζένκοφ

Ο εκ των κορυφαίων παικτών της Ευρώπης, Σάσα Βεζένκοφ, πρωταγωνίστησε και στο ντέρμπι του Κυπέλλου, βάζοντας την... υπογραφή του με μια «γεμάτη» εμφάνιση (22 πόντοι, 10 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 2 κλεψίματα). Ωστόσο, οι δύο παίκτες που «ξεκλείδωσαν» τον ημιτελικό για τους μετέπειτα νικητές ήταν οι Κάνααν (14 πόντοι) και Παπανικολάου (15 πόντοι με 5/5 τρίποντα). Μάλιστα, θα πρέπει να σημειώσουμε πως ο Ολυμπιακός πήρε την άνετη πρόκριση παρά το γεγονός πως ο Κώστας Σλούκας δεν είναι ακόμα 100% έτοιμος, ο Τόμας Ουόκαπ είχε 0/8 εντός πεδιάς και ο Μουσταφά Φαλ έμεινε στους 5 πόντους.

Στην αντίπερα όχθη, ο Πάρις Λι είχε 12π. στο πρώτο ημίχρονο, αλλά περιορίστηκε στο δεύτερο (τελείωσε το ματς με 17π.), ενώ ο Ντέρικ Ουίλιαμς έβαλε 13π., αλλά ήταν αρνητικός στην άμυνα. Διψήφιος ο Γιώργος Παπαγιάννης που έδωσε «μάχες» (13π., 5ρ., 1ασ., 2κλ.). Δίχως αμφιβολία, ο «μοιραίος» για το «τριφύλλι» ήταν ο Νο. 1 σταρ του, Ντουέιν Μπέικον, που είχε 1/12 σουτ (0/8 δίποντα και 1/4 τρίποντα).

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 2 (0/6 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Κάναν 14 (1/1 δίποντο, 3/7 τρίποντα, 3/3 βολές), Λούντζης, Λαρεντζάκης 6 (2/7 τρίποντα, 3 κλεψίματα), Πάπας, Φαλ 4 (11 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Σλούκας 7 (1), Βεζένκοβ 22 (4/5 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 5/5 βολές, 10 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Παπανικολάου 15 (5/5 τρίποντα), Μπόλομποϊ 2, Μπλακ 5, ΜακΚίσικ 4 (0/5 τρίποντα).

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ράντονιτς): Γουόλτερς 4 (5 ριμπάουντ), Λι 17 (3/4 δίποντα, 2/7 τρίποντα, 5/7 βολές, 5 ασίστ), Παπαγιάννης 13 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ), Μποχωρίδης 2, Γουίλιαμς 13 (3/4 τρίποντα, 4 ριμπάουντ), Αγραβάνης 2, Καλαϊτζάκης Γ. 2, Μπέικον 5 (1/12 σουτ, 2/2 βολές, 5 ασίστ), Πονίτκα 6 (1), Γκουντάιτις 1 (0/3 δίποντα, 1/2 βολές).