Αθλητισμός|10.06.2019 01:29

Βενιζέλεια: Ο Μίλτος Τεντόγλου «φλερτάρισε» με τα 8,20μ., «αέρας» Μπελιμπασάκη, Πεσιρίδου (pics)

Ο Μίλτος Τεντόγλου ήταν ο μεγάλος πρωταγωνιστής στο 1ο διεθνές μίτινγκ στίβου Βενιζέλεια που έγινε στο στάδιο Έλενα Βενιζέλου στα Χανιά με την συμμετοχή κορυφαίων αθλητών και αθλητριών. Ο πρωταθλητής Ευρώπης με καλύτερη προσπάθεια στα 8,18 μ. στo πέμπτο άλμα πήρε την πρώτη θέση ενώ είχε ακόμη άλματα στα 7,68 μ., 7,92 μ., 8,14 μ., και 8,06 μ. στο τελευταίο του άλμα. Έδειξε πως βρίσκεται σε πολύ καλή κατάσταση και πως είναι θέμα χρόνο να ξεπεράσει το 8,20 μέτρα.

Καλή εμφάνιση και για τον Μιχάλη Μερτζανίδη που πήρε το ασημένιο μετάλλιο με 7,83 μ. (2,5), ενώ με κανονικό άνεμο είχε 7,68 μέτρα. Ο Θανάσης Παπαδόπουλος ήταν τρίτος με 7,62 μ. και βελτίωσε το ατομικό του ρεκόρ, που ήταν 7,61 μ. από το 2016.

Στο μήκος των γυναικών νικήτρια ήταν η Quanesha Burks με 6,59 μ. (0,5) και ακολούθησε η Chantel Malone με 6,54 μέτρα. Η Βούλα Παπαχρήστου ήταν τρίτη με  6,39 μ. (1,4).

Η Μαρία Μπελιμπασάκη

Πρωτιές για Μπελιμπασάκη, Πεσιρίδου

Η Μαρία Μπελιμπασάκη έκανε σήμερα την πρώτη της κούρσα μετά την κούρσα του χάλκινου μεταλλίου, στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα του Βερολίνου, τον περασμένο Αύγουστο. Η κάτοχος του πανελληνίου ρεκόρ στα 400 μ. ξεκίνησε τη χρονιά με 52.04 και κατέκτησε την πρώτη θέση στο αγώνισμα.

Η Ελισάβετ Πεσιρίδου έστειλε ένα φιλί μετά την πρωτιά της

Η Ελισάβετ Πεσιρίδου έτρεξε σήμερα στα 100 μ. εμπ. στο μίτινγκ "Βενιζέλεια- Χανιά" και τερμάτισε σε 13.26 (0,4), επίδοση που της έδωσε την πρώτη θέση.

Χάλκινος ο Κοτσίτσας

Ο Χρήστος Κοτίτσας έκανε πολύ καλή κούρσα στα 800 μ. και με 1.48.49 κατέλαβε την τρίτη θέση. Νικητής ήταν ο Balazs Vindics με 1.47.64 και δεύτερος μπροστά από τον Έλληνα ο Vevjen Hutsol με 1.48.07.  Η Olha Lyakhova ήταν νικήτρια στα 800 μ.

Σφυροβολία μετά από 25 χρόνια

Με την σφυροβολία που αγαπούν ιδιαίτερα στα Χανιά ξεκίνησε το πρόγραμμα. Η σφυροβολία των ανδρών έγινε για πρώτη φορά στο κεντρικό στάδιο μετά από 25 χρόνια. Το φετινό του ρεκόρ βελτίωσε ο Βρετανός Nick Miller που είχε 77,72μ. και άφησε στη δεύτερη θέση, τον Μιχάλη Αναστασάκη, ο οποίος έστειλε τη σφύρα στα 75,60 μ.

Στα Χανιά η συρυοβολία είναι το «εθνικό» αγώνισμα

Ο χανιώτης Χρήστος Φραντζεσκάκης στη σφυροβολία Κ20 έχοντας τη συμπαράσταση και το χειροκρότημα των συμπολιτών του είχε βολή 78,45 μέτρα και πήρε την πρώτη θέση εν μέσω αποθέωσης. Ο Θοδωρής Ζιώγας με 71,91μ. έπιασε το όριο για το Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Κ20.

Τρέχει ακόμα ο Γκαραγκάνης

Ο Σωτήρης Γκαραγκάνης με 10.43 πέτυχε ατομικό ρεκόρ στα 100μ. και το πανηγύρισε έξαλλα. Πήρε την 4η θέση. Πρώτος ήταν ο Βρετανός Richard Kilty με 10,32. Η Remona Buchell ήταν νικήτρια στα 100 μ. με 11.47, ενώ η Κυριακή Σαμάνη με 11.78 (0,4) πήρε την 7η θέση και ήταν η καλύτερη Ελληνίδα.

Ο Kyle Clemons ήταν ο αθλητής που πέρασε πρώτος τη γραμμή του τερματισμού στα 400 μ. με 46.04. Ο Παναγιώτης Τριβυζάς στην δεύτερη κούρα του στα 400 μ. κατάφερε να τερματίσει σε 47.19, να βελτιώσει ο ατομικό το ρκεόρ.

Κατάμεστο ήταν το στάδιο Έλενα Βενιζέλου στα Χανιά

Ρεκόρ ο Μουζενίδης, άτυχη η Τζένγκο

Μεγάλες βολές πέτυχαν οι αθλητές στη σφαιροβολία, με τον Ρώσο Maksim Afonin να επικρατεί του αγωνίσματος με 20,41 μέτρα.  Ο Οδυσσέας Μουζενίδης πραγματοποίησε πολύ καλή παρουσία και με 19,18 μ. βελτίωσε το φετινό του ρεκόρ.

Η Ελίνα Τζένγκο δεν αγωνίστηκε στον ακοντισμό λόγω ενόχλησης στον. Η Irena Sediva ήταν νικήτρια με 58.38, ενώ η Σοφία Υφαντίδου ακολούθησε με 55,81 μ., επίδοση που αποτελεί φετινό της ρεκόρ.

Ο Δημητράκης Βασιλείου

Ρεκόρ ο Δημητράκης

Σπουδαίο ατομικό ρεκόρ σημείωσε ο Ανδρέας Δημητράκης στη διάρκεια του μίτινγκ που έγινε στο Ρέλινγκεν της Γερμανίας. Ο έμπειρος αθλητής έτρεξε στα 3.000 μ., όπου τερμάτισε έκτος σε 7.57.12, στην πρώτη κούρσα της καριέρας του κάτω από τα 8.00.00. Ο δρομέας του Καρρέ είχε ατομικό ρεκόρ 8.16.63.

Αγγιξε το όριο ο Δουβαλίδης

Το φετινό ρεκόρ του ρεκόρ στα 110μ. εμπόδια βελτίωσε ο Κώστας Δουβαλίδης στη διάρκεια του μίτινγκ που έγινε στο Χένγκελο και έχασε το όριο για το παγκόσμιο πρωτάθλημα για ένα δέκατο. Εκανε 13.47 (0,3) και έχασε το όριο που είναι 13.46. Θα κάνει νέο αγώνα στις 16 Ιουνίου στην Πολωνία. Νικητής ήταν ο Ορλάντο Ορτέγκα με 13.27, και ακολούθησαν οι Αντόνιο Αλκάνα με 13.41 και Γκαμπριέλ Κονσταντίνο (13.41).

Σωτήρης ΓκαραγκάνηςΜίλτος ΤεντόγλουΧρήστος ΦραντζεσκάκηςΜαρία ΜπελιμπασάκηΕλισάβετ ΠεσιρίδουΣπορΧρήστος ΚοτίτσαςΟδυσσέας ΜουζενίδηςστίβοςΑνδρέας ΔημητράκηςΒενιζέλειαΚώστας Δουβαλίδης