Ο Τραορέ πέτυχε πέντε από τα 13 γκολ του Αγιαξ (AP)

Απίστευτο κι όμως αληθινό: Φένλο - Αγιαξ 0-13!

Τελευταία Ενημέρωση
Ο Αγιαξ ήταν ασταμάτητος σκοράροντας 13 γκολ εις βάρος της δύσμοιρης Φένλο για το ολλανδικό πρωτάθλημα

Ο Αγιαξ δεν έδειξε τον παραμικρό οίκτο στη Φένλο την οποία διέλυσε με το ασύλληπτο 0-13 που αποτελεί ρεκόρ στην ιστορία της ολλανδικής Eredivisie. Η αλήθεια είναι ότι αν ο Αγιαξ σε πετύχει... μπόσικο, δεν σταματάει. Κι η Φένλο έζησε ένα 90λεπτο μαρτύριο σε ένα βράδυ που δεν έλεγε με τίποτα να τελειώσει. Ο Αίαντας τη διέλυσε με 13-0 στην έδρα της και έσπασε το ρεκόρ μεγαλύτερης νίκης που κατείχε ο ίδιος (12-1 τη Φίτεσε) από το μακρινό 1972!

Ο Άγιαξ τελείωσε το ματς από το ημίχρονο όπου προηγήθηκε με 0-4 χάρη σε τέρματα των Τραορέ (17’, 32’), Εκέλενκαμπ (13’) και Τάντιτς (44’), όμως αυτό που ακολούθησε στην επανάληψη δεν είχε προηγούμενο. Η αποβολή του Κουμ στο 52ο λεπτό διέλυσε τη Φένλο, που μέσα σε ένα πεντάλεπτο (54'-59') δέχθηκε άλλα τέσσερα γκολ από Τραορέ, Άντονι, Εκέλενκαμπ και Μπλιντ!

Το μαρτύριο όμως δεν είχε σταματημό. Με άλλα δύο γκολ ο Τραορέ (65’, 87) έφτασε τα πέντε προσωπικά στο παιχνίδι, άλλα δύο πρόσθεσε ο Χούντελααρ που ήρθε από τον πάγκο (74’, 76’), με τον Μαρτίνες να χρίζεται κι αυτός σκόρερ (78’) στο απίθανο 0-13, με τον Γιώργο Γιακουμάκη να βιώνει μέχρι το 79ο λεπτό αυτό το μαρτύριο, οπότε έγινε αλλαγή.