Μαρία Σάκκαρη: Στα χνάρια του Τσιτσιπά, μπήκε στο ταμπλό της Ρώμης
Η Μαρία Σάκκαρη έκανε καλό ξεκίνημα στη Ρώμη

Τελευταία Ενημέρωση
Η ελληνίδα πρωταθλήτρια με δύο νίκες στα δύσκολα προκριματικά πέρασε στο κυρίως ταμπλό στην «αιώνια» πόλη όπου θα αντιμετωπίσει την Ρωσίδα Αναστασία Παβλιουτσένκοβα

Την πρόκριση της στο κυρίως ταμπλό του Internazionali BNL d' Italia που γίνεται στη Ρώμη πανηγυρίζει η Μαρία Σάκκαρη μετά από δύο μεγάλες νίκες που έκανε στο δύσκολο ταμπλό των προκριματικών. Η Σάκκαρη πριν από λίγο νίκησε την Γερμανίδα Αντρέα Πέτκοβιτς με 6-2, 7-5 και πήρε την πρόκριση,

Ο αγώνας άργησε να ξεκινήσει κατά 4 ώρες λόγω καταιγίδας που ξέσπασε το μεσημέρι της Κυριακής στη Ρώμη.

Ολα κρίθηκαν στο 12ο γκέιμ του 2ου σετ που ήταν και ματς πόιντ του αγώνα. H Σάκκαρη στο 12ο γκέιμ δημιούργησε το δεύτερο ματς πόιντ το οποίο και εκμεταλεύτηκε για να κάνει το 7-5 έπειτα από 1 ώρα και 45 λεπτά συνολικού αγώνα. Είχε προηγηθεί χαμένο ματς πόιντ στο 5-4 αλλά η Γερμανίδα το έσβησε και ισοφάρισε 5-5.

Το Σάββατο η Σάκκαρη στον πρώτο αγώνα των προκριματικών νίκησε 6-4, 6-2 την Βέρα Ζβονάρεβα σε 99΄. Η Ζβονάρεβα που στο παρελθόν είχε ανέβει και στο Νο2 είναι πλέον στο Νο 82.

Στον Α΄γύρο του ταμπλό στη Ρώμη η Σάκκαρη θα αντιμετωπίσει την Τρίτη 14/5 την Ρωσίδα Αναστασία Παβλιουτσένκοβα (Νο35).

Στους «4» η Γραμματικοπούλου

Καλή παρουσία είχε και η Βαλεντίνη Γραμματικοπούλου, στο τουρνουά των 25.000 δολαρίων Obidos Ladies Open που έγινε στην Πορτογαλία. Η Βαλεντίνη έφτασε μέχρι τα ημιτελικά του τουρνουά αλλά ηττήθηκε 6-3, 6-4 από την Τουρκάλα Pemra Ozgen Νο.3 του ταμπλό.