Μουντομπάσκετ 2019: Το πρόγραμμα της Εθνικής και οι νέοι όμιλοι στους «16»
Το Σάββατο η Εθνική μας αντιμετωπίζει την Team USA(intime)

Μουντομπάσκετ 2019: Το πρόγραμμα της Εθνικής και οι νέοι όμιλοι στους «16»

Τελευταία Ενημέρωση
Το Σάββατο στις 7/9 η πρώτη μάχη της Ελλάδας με ΗΠΑ, στις 9/9 το ματς με Τσεχία

Η Εθνική Ελλάδας με τη νίκη της επί της Νέας Ζηλανδίας εξασφάλισε την παρουσία της στους «16» του Μουντομπάσκετ 2019. Η «επίσημη αγαπημένη» θα βρεθεί στον 11ο όμιλο που φιλοξενείται στη πόλη Σενζέν μαζί με ΗΠΑ, Βραζιλία και Τσεχία. Και το έργο της θα είναι εξαιρετικά δύσκολο δεδομένης της βαθμολογίας που διαμορφώνεται στον όμιλο.

Δείτε εδώ τα σενάρια για την πρόκριση της Ελλάδας στους «8» και όλους τους συνδυασμούς αποτελεσμάτων που χρειάζεται για να πάρει το πολυπόθητο εισιτήριο για την προημιτελική φάση.

Στη δεύτερη φάση (6-9 Σεπτεμβρίου) δημιουργούνται τέσσερις όμιλοι των τεσσάρων ομάδων και στους προημιτελικούς προκρίνονται οι δύο πρώτοι από κάθε όμιλο. Επόμενος αντίπαλος της Εθνικής μας είναι η Team USA το Σάββατο 7/9 στις 15.30, ενώ το δεύτερο παιχνίδι της «Γαλανόλευκης» θα είναι απέναντι στην Τσεχία τη Δευτέρα 9/9 στις 11.30 το πρωί.

Οι όμιλοι στη φάση των «16» 

Οι νέοι όμιλοι που διαμορφώθηκαν έχουν ως εξής:

9ος όμιλος

Αργεντινή 3-0

Πολωνία 3-0

Βενεζουέλα 2-1

Ρωσία 2-1

Το πρόγραμμα

Πολωνία - Ρωσία (6/9, 11:00)

Αργεντινή - Βενεζουέλα (6/9, 15:00)

Βενεζουέλα - Ρωσία (8/9, 11:00)

Πολωνία - Αργεντινή (8/9, 15:00)

10ος όμιλος

Σερβία 3-0

Ισπανία 3-0

Ιταλία 2-1

Πουέρτο Ρίκο 2-1

Το πρόγραμμα

Σερβία - Πουέρτο Ρίκο (6/9, 11:30)

Ισπανία - Ιταλία (6/9, 15:30)

Πουέρτο Ρίκο - Ιταλία (8/9, 11:30)

Ισπανία - Σερβία (8/9, 15:30)

11ος όμιλος

ΗΠΑ 3-0

Βραζιλία 3-0

Ελλάδα 2-1

Τσεχία 2-1

Το πρόγραμμα

Τσεχία - Βραζιλία (7/9, 11:30)

Ελλάδα - ΗΠΑ (7/9, 15:30)

Ελλάδα - Τσεχία (9/9, 11:30)

ΗΠΑ - Βραζιλία (9/9, 15:30)

12ος όμιλος

Γαλλία 3-0

Αυστραλία 3-0

Λιθουανία 2-1

Δομινικανή Δημοκρατία 2-1

Το πρόγραμμα

Αυστραλία - Δομινικανή Δημοκρατία (7/9, 11:00)

Γαλλία - Λιθουανία (7/9, 15:00)

Δομινικανή Δημοκρατία - Λιθουανία (9/9, 11:00)

Γαλλία - Αυστραλία (9/9, 15:00)

Το πανόραμα των ομίλων στην Α' φάση

Α' Όμιλος

1η αγωνιστική

Πολωνία - Βενεζουέλα 80-69
Ακτή Ελεφαντοστού - Κίνα 55-70

2η αγωνιστική

Βενεζουέλα - Ακτή Ελεφαντοστού 87-71
Κίνα - Πολωνία 76-79

3η αγωνιστική

Ακτή Ελεφαντοστού - Πολωνία 63-80
Βενεζουέλα - Κίνα 72-59

Η βαθμολογία 

1. Πολωνία 3-0
2. Βενεζουέλα 2-1
3. Κίνα 1-2
4. Ακτή Ελεφαντοστού 0-3

Β' Όμιλος

1η αγωνιστική

Ρωσία - Νιγηρία 82-77
Αργεντινή - Κορέα 95-69

2η αγωνιστική

Νιγηρία - Αργεντινή 81-94
Νότια Κορέα - Ρωσία 73-87

3η αγωνιστική

Νότια Κορέα - Νιγηρία 66-108
Ρωσία - Αργεντινή 61-69

Η βαθμολογία

1. Αργεντινή 3-0
2. Ρωσία 2-1
3. Νιγηρία 1-2
4. Κορέα 0-3

Γ' Όμιλος

1η αγωνιστική

Ιράν - Πουέρτο Ρίκο 81-83
Ισπανία - Τυνησία 101-62

2η αγωνιστική 

Τυνησία - Ιράν 79-67
Πουέρτο Ρίκο - Ισπανία 63-73

3η αγωνιστική

Πουέρτο Ρίκο - Τυνησία 67-64
Ισπανία - Ιράν 73-65

Η βαθμολογία

1. Ισπανία 3-0
2. Πουέρτο Ρίκο 2-1
3. Τυνησία 1-2
4. Ιράν 0-3

Δ' Όμιλος

1η αγωνιστική

Ανγκόλα - Σερβία 59-105
Φιλιππίνες - Ιταλία 62-108

2η αγωνιστική

Ιταλία - Ανγκόλα 91-62
Σερβία - Φιλιππίνες 126-67

3η αγωνιστική

Ανγκόλα - Φιλιππίνες 84-81
Ιταλία - Σερβία 77-92

Η βαθμολογία

1. Σερβία 3-0
2. Ιταλία 2-1
3. Ανγκόλα 1-2
4. Φιλιππίνες 0-3 

Ε' Όμιλος

1η αγωνιστική

Τουρκία - Ιαπωνία 86-67
Τσεχία - ΗΠΑ 67-88

2η αγωνιστική

Ιαπωνία - Τσεχία 76-89
ΗΠΑ - Τουρκία 93-92

3η αγωνιστική 

Τουρκία - Τσεχία 76-91
ΗΠΑ - Ιαπωνία 98-45

Η βαθμολογία

1. ΗΠΑ 3-0
2. Τσεχία 2-1
3. Τουρκία 1-2
4. Ιαπωνία 0-3

ΣΤ' Όμιλος

1η αγωνιστική

Ελλάδα - Μαυροβούνιο 85-60
Νέα Ζηλανδία - Βραζιλία 94-102

2η αγωνιστική

Μαυροβούνιο - Νέα Ζηλανδία 83-93
Βραζιλία - Ελλάδα 79-78

3η αγωνιστική

Βραζιλία - Μαυροβούνιο 84-73
Ελλάδα - Νέα Ζηλανδία 103-97

Η βαθμολογία

1. Βραζιλία 3-0
2, Ελλάδα 2-1
3. Νέα Ζηλανδία 1-2
4. Μαυροβούνιο 0-3

Ζ' Όμιλος

1η αγωνιστική

Δομινικανή Δημοκρατία - Ιορδανία 80-76
Γαλλία - Γερμανία 78-74

2η αγωνιστική

Γερμανία - Δομινικανή Δημοκρατία 68-70
Ιορδανία - Γαλλία 64-103

3η αγωνιστική

Γερμανία - Ιορδανία 96-62
Δομινικανή Δημοκρατία - Γαλλία 56-90

Η βαθμολογία

1. Γαλλία 3-0
2. Δομινικανή Δημοκρατία 2-1
3. Γερμανία 1-2
4. Ιορδανία 0-3

Η' Όμιλος

1η αγωνιστική

Σενεγάλη - Λιθουανία 47-101
Καναδάς - Αυστραλία 92-108

2η αγωνιστική

Αυστραλία - Σενεγάλη 81-68
Λιθουανία - Καναδάς 92-69

3η αγωνιστική

Καναδάς - Σενεγάλη 82-60
Λιθουανία - Αυστραλία 82-87

Η βαθμολογία 

1. Αυστραλία 2-0
2. Λιθουανία 2-1
3. Καναδάς 1-2
4. Σενεγάλη 0-3

ΣΧΟΛΙΑ <% totalComments %>
ΞΕΚΙΝΗΣΤΕ ΤΗ ΣΥΖΗΤΗΣΗ

Tο ethnos.gr δημοσιεύει κάθε σχόλιο το οποίο είναι σχετικό με το θέμα. Ωστόσο, αυτό δεν σημαίνει ότι υιοθετεί τις απόψεις αυτές. Διατηρεί το δικαίωμα να μην δημοσιεύει συκοφαντικά, υβριστικά, ρατσιστικά ή άλλα σχόλια που προτρέπουν σε άσκηση βίας. Επίσης, σχόλια σε greeklish και κεφαλαία δεν θα δημοσιεύονται ενώ το ethnos.gr, όταν και όπου κρίνει, θα συμμετέχει στον διάλογο.

Δείτε εδώ τους όρους χρήσης.

Προσθήκη Σχολίου
<% replyingComment.name %>
Ακύρωση
Το σχόλιό σας έχει προωθηθεί για έγκριση
Αυτός ο ιστότοπος προστατεύεται από το reCAPTCHA και ισχύουν η Πολιτική Απορρήτου και οι Όροι Παροχής Υπηρεσιών της Google.
ΕΞΥΠΝΗ ΠΛΟΗΓΗΣΗ