Χειροκρότημα και αποθέωση για την Εθνική Ακρωτηριασμένων στη Δράμα (pic+vid)
Λίγο πριν την σέντρα του αγώνα Ελλάδας-Ισραήλ(copyright:Amputee Football Hellas)

Την αναμέτρηση με την Εθνική Ισραήλ παρακολούθησαν οι Θοδωρής Ζαγοράκης και Γιώργος Καραγκούνης

Περισσότεροι από 2.000 φίλοι του ποδοσφαίρου χειροκρότησαν την Εθνική ομάδα Ακρωτηριασμένων στη Δράμα στους πρώτους επίσημους διεθνείς φιλικούς αγώνες φιλανθρωπικού χαρακτήρα με την αντίστοιχη του Ισραήλ.

Οι αναμετρήσεις έγινε στο γήπεδο της Νέας Αμισού (27 και 28/9) στο πλαίσιο προετοιμασίας της ομάδας ενόψει της συμμετοχής της στο EURO 2020 στην Κρακοβία.Την πρώτη αναμέτρηση τίμησαν με την παρουσίας τους οι Θοδωρής Ζαγοράκης και Γιώργος Καραγκούνης: «Τα παιδιά αυτά στέλνουν το δικό τους μήνυμα στην κοινωνία μας, ένα μήνυμα ζωής. Διδάσκουν ότι ο άνθρωπος δεν πρέπει ποτέ να σταματά να παλεύει στη ζωή του. Αυτοί είναι οι πραγματικοί ήρωες με τη στάση τους στη ζωή δίνουν δύναμη σε όλους μας».

«Αυτοί οι αθλητές δίνουν το παράδειγμα αν έχεις θέληση μπορείς να καταφέρεις πολλά. Η θέληση νικά όλες τις αντιξοότητες. Μπράβο και στον κόσμο και τους εθελοντές που ανταποκρίθηκαν», είπε ο Γιώργος Καραγκούνης.

Στο ημίχρονο της πρώτης αναμέτρησης βραβεύτηκε ο Σύλλογος ΑμεΑ Δράμας «Οι Αγωνιστές», τα μέλη του οποίου διακρίθηκαν πρόσφατα με 18 μετάλλια και 2 Πανελλήνια ρεκόρ, στα πλαίσια του Πανελλήνιου Πρωταθλήματος Στίβου της ΕΑΟΜ – ΑμεΑ.

Διοργανώτρια του φιλανθρωπικό αγώνα ήταν η Τοπική Διοίκησης Δράμας (ΙΡΑ) της Διεθνούς Ένωσης Αστυνομικών, σε συνεργασία με τον Αθλητικό Σύλλογο ΑμεΑ Δράμας «ΟΙ ΑΓΩΝΙΣΤΕΣ», την Ένωση Ποδοσφαιρικών Σωματείων (Ε.Π.Σ.) Νομού Δράμας και το Δίκτυο Κοινωνικής Αλληλεγγύης (ΔΙ.Κ.Α.) του Δήμου Δράμας. Στον πρώτο αγώνα η Εθνική Ελλάδος κέρδισε με 5-1 και στον δεύτερο με 3-0. Τις αναμετρήσεις κάλυψε ζωντανά το STAR Βορείου Ελλάδος.

Δεύτερη επικράτηση για την Ελλάδα με 3-0 κόντρα στο Ισραήλ, σε ένα κατάμεστο γήπεδο με τη συγκινητική παρουσία 2000(!!!) φιλάθλων που έσπρωξαν την ομάδα μας στη νίκη! 🙏🙏🙏 Σε ένα παιχνίδι με μια διαβασμένη και καλά οργανωμένη άμυνα των αντιπάλων, η εθνική μας ομάδα βρήκε λύσεις και άνοιξε το σκορ με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Μαρίγκου στο πρώτο ημίχρονο! Στο δεύτερο ημίχρονο, αρχικά ο Αγριανίτης δε κατάφερε να αξιοποιήσει το κερδισμένο πέναλτι του Μπακογιάννη, αλλά σκόραρε το δεύτερο τέρμα της ομάδας μας ύστερα από ασίστ του Πανίδη! Το 3-0 σημείωσε ο Πανίδης στις καθυστερήσεις με κοντινό σουτ από πάσα-άδειασμα στον τερματοφύλακα του Μπακογιάννη! 🇬🇷⚽🇮🇱 Ο coach Μπαλτούμας παρέταξε την ομάδα με τον Υδραίο κάτω από τα δοκάρια, στην αμυντική γραμμή τους Λαζαρίδη και Μπακογιάννη, στη μεσαία γραμμή τον αρχηγό Τσίγκα με τον Μαρίγκο αριστερά του και τον Αγριανίτη δεξιά, με μοναδικό προωθημένο τον Πανίδη. Ο Γίδαρης ήρθε από τον πάγκο να δώσει λύσεις στην άμυνα δίνοντας την ευκαιρία στον Μπακογιάννη να προωθηθεί στη μεσαία γραμμή, ενώ την αποστολή συμπλήρωσαν οι Σύρμας, Τουμαράς, Μαδεμλής και Κατσίπας.

Gepostet von Amputee Football Hellas am Samstag, 28. September 2019
Διεθνής Φιλικός Αγώνας Εθνικών ομάδων ακρωτηριασμένων Ελλάδας - Ισραήλ

Με μεγάλη επιτυχία πραγματοποιήθηκε ο Διεθνής Φιλικός Αγώνας Εθνικών ομάδων ακρωτηριασμένων ατόμων Ελλάδας - Ισραήλ