Αναπαρέστησε τον θάνατο του Μουσολίνι, έκανε τους ρατσιστές οπαδούς να σωπάσουν (pics)

Ο Ολιβιέ Ντσαμ έδωσε την καλύτερη απάντηση στη ρατσιστική επίθεση που δέχθηκε από οπαδούς της Λάτσιο

O Oλιβιέ Ντσαμ πέτυχε το νικητήριο γκολ της Σέλτικ κόντρα στη Λάτσιο και με τον πανηγυρισμό του απάντησε στη ρατσιστική επίθεση από οπαδούς της ιταλικής ομάδας.

Οι δύο ομάδες ήταν ισόπαλες 1-1 στο «Ολίμπικο» για την 4η αγωνιστική των ομίλων του Europa League μέχρι το πέμπτο λεπτό των καθυστερήσεων όταν ο άσος των φιλοξενούμενων έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα και χάρισε στην ομάδα του τη νίκη και την πρόκριση στην επόμενη φάση.

Σε όλη τη διάρκεια του αγώνα, ο Ντσαμ άκουγε διάφορα ρατσιστικά συνθήματα από οπαδούς των «λατσιάλι», που είναι γνωστοί για τη φασιστική ιδεολογία τους.

Αφού, λοιπόν, πέτυχε γκολ, πρώτα τους έδειξε ότι πρέπει να σωπάσουν και στη συνέχεια αναπαρέστησε τον κρεμασμένο Μπενίτο Μουσολίνι (ο οποίος εκτελέστηκε και κρεμάστηκε ανάποδα στο Κόμο το 1945) στον πανηγυρισμό του...