Σόου της Ρεάλ με γκολάρες στη Σαουδική Αραβία, περιμένει Μπάρτσα ή Ατλέτικο (vids)
Ο Λούκα Μόντριτς μάγεψε τους Σαουδάραβες (AP Photo/Hassan Ammar)

Τελευταία Ενημέρωση
Οι Μερένχες επικράτησαν της Βαλένθια με 3-1 στον ημιτελικό του Σούπερ Καπ με τέρματα των Κρος, Ισκο, Μόντριτς

Θέση για τον τελικό του Σούπερ Καπ Ισπανίας που διεξάγεται στη Σαουδική Αραβία έκλεισε η Ρεάλ Μαδρίτης, η οποία επικράτησε εύκολα με 3-1 της Βαλένθια στον ημιτελικό του Final 4 και περιμένει την αντίπαλο από το έτερο ζευγάρι της Μπαρτσελόνα και της Ατλέτικο Μαδρίτης που παίζουν το βράδυ της Πέμπτης (9/1).

Οι Μερένχες ήταν καταιγιστικοί και σκοράροντας τρία θαυμάσια γκολ έφτασαν στη νίκη επί των Νυχτερίδων. Η Ρεάλ μπήκε δυνατά στην αναμέτρηση και ευτύχησε να προηγηθεί στο σκορ (1-0) στο 15ο λεπτό με πανέξυπνη απευθείας εκτέλεση κόρνερ του Τόνι Κρόος, ο οποίος έπιασε στον ύπνο τον γκολκίπερ της Βαλένθια.

Προτού κλείσει το ημίχρονο (39') η Ρεάλ διεύρυνε το προβάδισμα με ωραία ενέργεια του Ισκο, ενώ το 3-0 επιτεύχθηκε με γκολάρα του Μόντριτς στο 65'. Το μόνο που πέτυχε η Βαλένθια ήταν να μειώσει στις καθυστερήσεις με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Παρέχο.