(Intime)

Nations League: Με Σλοβενία, Κόσοβο και Μολδαβία κληρώθηκε η Ελλάδα

Τελευταία Ενημέρωση
Φαβορί για την πρωτιά η Ελλάδα σε έναν βατό όμιλο, που όμως χρειάζεται προσοχή

Ορθάνοιχτος είναι ο δρόμος για την κατάληψη της πρώτης θέσης στον τρίτο όμιλο του Nations League για την Εθνική Ελλάδας, που κληρώθηκε με Σλοβενία, Μολδαβία και Κόσοβο...

Πρόκειται για μια βατή κλήρωση που δίνει τη δυνατότητα στο αντιπροσωπευτικό συγκρότημα, εφόσον παρουσιαστεί ανταγωνιστικό όπως συνέβη στα τελευταία ματς των προκριματικών του Euro, να κατακτήσει την πρώτη θέση στο γκρουπ και να ανέβει κατηγορία (από τη Γ' στη Β' κατηγορία). Παράλληλα, η Ελλάδα θα προσπαθήσει να βελτιώσει και τη συνολική βαθμολογική θέση της προκειμένου μελλοντικά να έχει καλύτερες κληρώσεις.

Αξίζει να τονιστεί ότι πως από το δεύτερο Nations League θα προκύψουν μόλις δύο ομάδες που θα πάρουν το εισιτήριο για τα τελικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου του Κατάρ το καλοκαίρι του 2022.

Οι όμιλοι του Nations League

LEAGUE A

Group 1: Πολωνία, Βοσνία, Ιταλία, Ολλανδία

Group 2: Ισλανδία, Δανία, Βέλγιο, Αγγλία

Group 3: Κροατία, Σουηδία, Γαλλία, Πορτογαλία

Group 4: Γερμανία, Ουκρανία, Ισπανία, Ελβετία

LEAGUE B

Group 1: Ρουμανία, Βόρειος Ιρλανδία, Νορβηγία, Αυστρία

Group 2: Ισραήλ, Σλοβακία, Σκωτία, Τσεχία

Group 3: Ουγγαρία, Τουρκία, Σερβία, Ρωσία

Group 4: Ιρλανδία, Βουλγαρία, Φινλανδία, Ουαλία

LEAGUE C

Group 1: Αζερμπαϊτζάν, Λουξεμβούργο, Κύπρος, Μαυροβούνιο

Group 2: Αρμενία, Εσθονία, Βόρεια Μακεδονία, Γεωργία,

Group 3: Μολδαβία, Σλοβενία, Κόσοβο, Ελλάδα

Group 4: Καζακστάν, Λιθουανία, Λευκορωσία, Αλβανία

LEAGUE D

Group 1: Νησιά Φαρόε, Λετονία, Ανδόρα, Μάλτα

Group 2: Γιβραλτάρ, Λίχτενσταϊν, Σαν Μαρίνο

Οι ημερομηνίες των ομίλων

1η και 2η αγωνιστική: 3-8 Σεπτεμβρίου 2020
3η και 4η αγωνιστική: 8-13 Οκτωβρίου 2020
5η και 6η αγωνιστική: 12-17 Νοεμβρίου 2020

Οι ομάδες που θα τερματίσουν στην πρώτη θέση του ομίλου τους στην Α' Κατηγορία, θα αγωνιστούν στα τελικά του UEFA Nations League τον Ιούνιο του 2021 για να προκύψει η πρωταθλήτρια ομάδα της διοργάνωσης.  Οι ομάδες που θα τερματίσουν στην πρώτη θέση στον όμιλο τους στη Β', Γ' και Δ' Κατηγορία, θα ανέβουν στην αμέσως επόμενη Κατηγορία για την επόμενη διοργάνωση.

 Οι ομάδες που θα τερματίσουν τελευταίες στον όμιλο τους στην Α' και στη Β' Κατηγορία, θα υποβιβαστούν στην πιο κάτω Κατηγορία.  Οι τέσσερις ομάδες που θα τερματίσουν τελευταίες στον όμιλο τους στη Γ' Κατηγορία, θα αγωνιστούν σε αγώνες play-off το Μάρτιο του 2022 για να υποβιβαστούν δύο στη Δ' Κατηγορία.

ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ 2020 - ΠΡΟΤΑΣΕΙΣ ΔΙΑΚΟΠΩΝ

ΚΑΤΕΒΑΣΤΕ ΤΟ ΝΕΟ APP ΤΟΥ ΕΘΝΟΥΣ Ethnos.gr - App Store Ethnos.gr - Google Play
ΣΧΟΛΙΑ <% totalComments %>
ΞΕΚΙΝΗΣΤΕ ΤΗ ΣΥΖΗΤΗΣΗ

Tο ethnos.gr δημοσιεύει κάθε σχόλιο το οποίο είναι σχετικό με το θέμα. Ωστόσο, αυτό δεν σημαίνει ότι υιοθετεί τις απόψεις αυτές. Διατηρεί το δικαίωμα να μην δημοσιεύει συκοφαντικά, υβριστικά, ρατσιστικά ή άλλα σχόλια που προτρέπουν σε άσκηση βίας. Επίσης, σχόλια σε greeklish και κεφαλαία δεν θα δημοσιεύονται ενώ το ethnos.gr, όταν και όπου κρίνει, θα συμμετέχει στον διάλογο.

Δείτε εδώ τους όρους χρήσης.

Προσθήκη Σχολίου
<% replyingComment.name %>
Ακύρωση
Το σχόλιό σας έχει προωθηθεί για έγκριση
Αυτός ο ιστότοπος προστατεύεται από το reCAPTCHA και ισχύουν η Πολιτική Απορρήτου και οι Όροι Παροχής Υπηρεσιών της Google.

NETWORK

ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΝΕΑ

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ
ΕΞΥΠΝΗ ΠΛΟΗΓΗΣΗ