Εύβοια: Τι λέει 20χρονος που ομολόγησε εμπρησμούς - «Έβαζα φωτιά για να βλέπω τα πυροσβεστικά οχήματα»
🕛 χρόνος ανάγνωσης: 1 λεπτό ┋
![Μεγάλη φωτιά στη Βοιωτία (EUROKINISSI/ΚΟΝΤΑΡΙΝΗΣ ΓΙΩΡΓΟΣ)](http://cdn.ethnos.gr/imgHandler/875/a0b3c56b-8c24-446b-9580-915da0dad8c5.jpg)
Το δρόμο για τη φυλακές πήρε ο 20χρονος από την Κάρυστο που συνελήφθη και ομολόγησε ότι έβαλε 5 φωτιές στη Νότια Εύβοια.
Μιλώντας στο STAR, ο 20χρονος παραδέχτηκε ότι ήταν αυτός που έβαζε φωτιά και στη συνέχεια έκανε… σχετικές αναρτήσεις στο Facebook. «Το έκανα για να βλέπω που έρχονται τα πυροσβεστικά και να σβήνουν τη φωτιά», απάντησε σε σχετικό ερώτημα. «Μετά που την έβαζα και ερχόντουσαν τα πυροσβεστικά και φεύγανε… εντάξει δεν αισθανόμουν καλά», πρόσθεσε ο 20χρονος, ο οποίος αναμένεται να οδηγηθεί την Δευτέρα στον Εισαγγελέα.
Όπως είπε, η τελευταία φωτιά που έβαλε με αναπτήρα ήταν στις 24 Αυγούστου. «Αποφάσισα να ομολογήσω ό,τι έγινε και αποφάσισα να σταματήσω τελείως» είπε και τόνισε πως φοβάται την ποινή που θα αντιμετωπίσει.
«Ανέβαζα post στο Facebook ότι έχει πιάσει φωτιά σε αυτό το σημείο. Έγραφα ακριβώς το σημείο, ενημέρωνα και την Πυροσβεστική και πήγαινε και να την σβήσει», τόνισε ο 20χρονος, δηλώνοντας ότι έχει μετανιώσει και έχει καταλάβει το λάθος του. Δεν παραλείπει, δε, να ζητήσει «μία μεγάλη συγγνώμη σε όσους ταλαιπώρησα».
«Αυτογκόλ» των Γάλλων απ' τα... αποδυτήρια - Εξαφάνισαν τον Γιάννη Αντετοκούνμπο από την τελετή έναρξης!
Τροχαίο στη Μεσσηνία: Πώς σημειώθηκε η αδιανόητη διπλή οικογενειακή τραγωδία – Νοσηλεύεται φρουρούμενος ο οδηγός της νταλίκας
Ιρανοί, Ρώσοι ή κάποιος άλλος; Ποιος βρίσκεται τελικά πίσω από το σαμποτάζ στα τρένα της Γαλλίας; Ανάλυση Guardian
Μέταλ και όπερα… μαζί στην τελετή έναρξης των Ολυμπιακών Αγώνων: Μοναδικό σόου
Live όλες οι εξελίξεις λεπτό προς λεπτό, με την υπογραφή του www.ethnos.gr