«Αυτές οι μέρες είναι του Αλέξη» - Μεγαλειώδεις πορείες μνήμης στη χώρα για τον Αλέξανδρο Γρηγορόπουλο
🕛 χρόνος ανάγνωσης: 1 λεπτό ┋ 🗣️ Ανοικτό για σχολιασμό
Μεγαλειώδεις ήταν οι πορείες που πραγματοποιήθηκαν στις μεγάλες πόλεις της χώρας για τα 15 χρόνια από τη δολοφονία του Αλέξανδρου Γρηγορόπουλου. Με κεντρικό σύνθημα «δεν είπαμε ακόμα την τελευταία λέξη αυτές οι μέρες είναι του Αλέξη », οργανώσεις και συλλογικότητες συγκεντρώθηκαν λίγο μετά τις 18:00 στα Προπύλαια, και λίγο μετά τις 19:00 ξεκίνησαν πορεία προς τη Βουλή.
Λίγο πριν ολοκληρωθεί η πορεία, μέρος των διαδηλωτών κατευθύνθηκε στα Εξάρχεια όπου έχει προγραμματιστεί συγκέντρωση μπροστά από το μνημείο του Αλέξανδρου Γρηγορόπουλου, στη συμβολή των οδών Τζαβέλλα και Μεσολογγίου.
Νωρίτερα, στις 12:00 το μεσημέρι, μαθητές και φοιτητές, στο πλαίσιο της συμπλήρωσης 15 χρονων από την δολοφονία του Αλέξανδρου Γρηγορόπουλου, συγκεντρώθηκαν στα Προπύλαια και πραγματοποίησαν πορεία μέχρι τη Βουλή.
«Αυτογκόλ» των Γάλλων απ' τα... αποδυτήρια - Εξαφάνισαν τον Γιάννη Αντετοκούνμπο από την τελετή έναρξης!
Τροχαίο στη Μεσσηνία: Πώς σημειώθηκε η αδιανόητη διπλή οικογενειακή τραγωδία – Νοσηλεύεται φρουρούμενος ο οδηγός της νταλίκας
Ιρανοί, Ρώσοι ή κάποιος άλλος; Ποιος βρίσκεται τελικά πίσω από το σαμποτάζ στα τρένα της Γαλλίας; Ανάλυση Guardian
Μέταλ και όπερα… μαζί στην τελετή έναρξης των Ολυμπιακών Αγώνων: Μοναδικό σόου
Live όλες οι εξελίξεις λεπτό προς λεπτό, με την υπογραφή του www.ethnos.gr