Live η τελική μάχη για τον τίτλο στη Super League: Άρης - ΠΑΟΚ, ΑΕΚ - Λαμία, Παναθηναϊκός - Ολυμπιακός

19.05.2024 23:00
19.05.2024 22:31

Λουτσέσκου: Αφιερωμένο στον Ιβάν Σαββίδη

Οι δηλώσουν του Λουτσέσκου:

Αναλυτικά όσα είπε στην κάμερα της NOVA:

«Είναι απίστευτο, είναι μαγικό αυτό που συνέβη τη φετινή σεζόν. Δεν μας έδιναν καμία πιθανότητα για την Ευρώπη, για τον τίτλο. Φτάσαμε να κατακτούμε το πρωτάθλημα! Απίστευτο και το σημερινό παιχνίδι το πώς εξελίχτηκε με κόκκινη κάρτα εις βάρος μας στα τελευταία 15 λεπτά, με μεγάλη πίεσ

Σε όλες τις δύσκολες στιγμές πιστέψαμε, δεν τα παρατήσαμε. Δείξαμε τον χαρακτήρα μας. Είχαμε δυσκολίες, αλλά πάντα τις προσπερνούσαμε. Κερδίσαμε τον τίτλο, μια σπουδαία στιγμή για τον σύλλογο. Είμαστε εδώ, κερδίσαμε τον τίτλο για τον Ιβάν Σαββίδη. Αυτός δημιουργεί αυτή την ατμόσφαιρα, αυτός μας κρατάει ενωμένους, φέρνει τους παίκτες. Τον ευχαριστώ από καρδιάς για όσα έχει κάνει. Είναι ένα βήμα παραπάνω για τον ΠΑΟΚ φέτος. Γίναμε πιο ευρωπαϊκή ομάδα φτάνοντας ξανά στους 8 του Conference League.

Και αυτό είναι επίτευγμά του Ιβάν Σαββίδη. Να πω σε όλο τον κόσμο του ΠΑΟΚ ένα τεράστιο ευχαριστώ για τη στήριξή τους. Μας έδωσαν αυτοπεποίθηση, μας είπαν ότι μας στηρίζουν και εχτές που ήρθαν να μας επισκεφτούν. Είναι ένας τίτλος αφιερωμένο για όλους τους φίλους του ΠΑΟΚ σε κάθε γωνιά της Θεσσαλονίκης, της χώρας, του πλανήτη.

Ένα μεγάλο μπράβο σε όλο το σύλλογο, στους παίκτες μου, στον Κ. Κυριάκο, στον Μάκη Γκαγκάτση, τη Μαρία Γκοντσάρεβα. Φυσικά στον Γιώργο Σαββίδη, που ήταν συνεχώς δίπλα μας. Και όλο το staff μου που είναι πάντα στους παίκτες κοντά και τους βοηθάνε, τους μεταδίδουν τη θετική τους ενέργεια. Είναι τελείως διαφορετικό με το προηγούμενο πρωτάθλημα που πήραμε.

Μη ξεχνάμε έναν τίτλο που μας είχαν κλέψει στο χορτάρι και το έδωσαν στην ΑΕΚ. Είναι ο πιο δύσκολος τίτλος που έχω πάρει στη ζωή μου. Ο κάθε ποδοσφαιριστής έπρεπε να αντιδράσει σε ότι παρουσιαζόταν. Δώσαμε 58 παιχνίδια. Είχαμε να αντιμετωπίσουμε άλλες τρεις καλές ομάδες. Οι παίκτες είναι μαχητές όμως και πάλευαν. Είμαι ευγνώμων απέναντι τους και περήφανος».

Τέλος στη Λεωφόρο

2-2 Παναθηναϊκός - Ολυμπιακός. Ο Ολυμπιακός τρίτος, ο Παναθηναϊκός έμεινε τέταρτος.

19.05.2024 22:01

ΤΕΛΟΣ! Ο ΠΑΟΚ ΕΙΝΑΙ ΠΡΩΤΑΘΛΗΤΗΣ ΕΛΛΑΔΑΣ!

Απίθανος τίτλος για τον Δικέφαλο!

Ευκαιρία Αρης

Ο Ανσαριφάρντ χάνει μεγάλη ευκαιρία στο 93'!

19.05.2024 22:00

Τελος στην OPAP Arena

Τέλος στην OPAP Arena. 3-0 η ΑΕΚ.

19.05.2024 21:58

3-0 η ΑΕΚ

Γκολ η ΑΕΚ! Ο Σιμάνσκι έγραψε το 3-0 για την ΑΕΚ.

19.05.2024 21:55

Νεύρα στη Λεωφόρο

Μεγάλη ένταση στη Λεωφόρο. Νεύρα μεταξύ των παικτών.

19.05.2024 21:54

Κόκκινη Ολυμπιακός

88' Αποβολή του Ποντένσε με δεύτερη κίτρινη.

19.05.2024 21:45

Γκολ Ολυμπιακός

Γκολ ο Ολυμπιακός! Στο 81' ο Ολυμπιακός ισοφαρίζει με τον Γιόβετιτς από σέντρα Ποντένσε.

19.05.2024 21:44

Κόκκινη ΠΑΟΚ

Στο 78' ο ΠΑΟΚ μένει με δέκα λόγω δεύτερης κίτρινης στον Μιχαηλίδη. Βεβαίως η πρώτη κάρτα δεν... υπήρχε ποτέ καθώς ήταν μια ανακάλυψη του Ισραηλινού διαιτητή.

19.05.2024 21:38

Γκολ Ολυμπιακός!

Γκολ ο Ολυμπιακός! Καταπληκτικό σκαφτό Ποντένσε που γράφει το 2-1 στο 73'.

19.05.2024 21:33

2-0 η ΑΕΚ

Στο 2-0 το ματς της ΑΕΚ ακυρώθηκε το γκολ του Πόνσε.

19.05.2024 21:32

Δοκάρι Ολυμπιακός

67' Δοκάρι ο Ποντένσε

Σκόραρε η ΑΕΚ ακυρώθηκε το γκολ

Σκόραρε η ΑΕΚ με τον Πόνσε αλλά το γκολ ακυρώθηκε με παρέμβαση του VAR.

19.05.2024 21:28

Γκολ ΠΑΟΚ!

Γκολ ο ΠΑΟΚ! Τρομερό γκολ Τάισον και 1-2 ο ΠΑΟΚ στο 62'! Όλα άρχισαν απ' την τρομερή ενέργεια του Κωνσταντέλια και την εξαιρετική πάσα του Μπράντον. Καταπληκτικό σουτ του Βραζιλιάνου και ο ΠΑΟΚ ξανά σε θέση τίτλου!

19.05.2024 21:24

Γκολ Παναθηναϊκός!

Γκολ ο Παναθηναϊκός! Στο 58' ο Μπερνάρ κινήθηκε ωραία και με δυνατό σουτ έστειλε την μπάλα στη γωνία του Τζολάκη για το 2-0.

19.05.2024 21:23

Τα δύο γκολ της ΑΕΚ

19.05.2024 21:22

Το 1-0 του Παναθηναϊκός

19.05.2024 21:21

Διαμαρτυρίες Ολυμπιακού για πέναλτι

56' Διαμαρτυρίες του Ολυμπιακού για πέναλτι σε μαρκάρισμα του Πέρεθ στον Όρτα. Ούτε ο διαιτητής, ούτε ο VAR έκριναν ότι υπάρχει παράβαση.

19.05.2024 21:17

1. ΑΕΚ 78
  2. ΠΑΟΚ 78
  3. ΠΑΟ 74

Πανηγυρισμοί στην OPAP Arena

Οι οπαδοί της ΑΕΚ πανηγύρισαν έξαλλα το γκολ του Άρη. Καθώς η Ένωση έχει περάσει σε θέση τίτλου.

19.05.2024 21:13

Γκολ Άρης

Γκολ ο Άρης! 47' ο Μορόν σκοράρει με εντυπωσιακό τρόπο και ισοφαρίζει σε 1-1 με βολέ. Στα 40 δευτερόλεπτα!

Σέντρα σε Βικελίδης και OPAP Arena

Παράλληλη έναρξη σε Βικελίδης και OPAP Arena. Άρης - ΠΑΟΚ 0-1, ΑΕΚ - Λαμία 2-0.

Τέλος ημιχρόνου στη Λεωφόρο

Τέλος ημιχρόνου και στη Λεωφόρο. 1-0 ο Παναθηναϊκός.

Τέλος ημιχρόνου στο Βικελίδης

Τελείωσε το ημίχρονο στο Βικελίδης. Ο ΠΑΟΚ προηγείται 0-1 του Άρη και είναι σε θέση τίτλου...

19.05.2024 20:51

Γκολ Παναθηναϊκός

Γκολ ο Παναθηναϊκός! 45+5' ο Μπακασέτας ευστοχεί απ' την άσπρη βούλα! 1-0 ο Παναθηναϊκός!

19.05.2024 20:50

Τέλος ημιχρόνου στην OPAP Arena

Τελείωσε το ημίχρονο στην OPAP Arena. ΑΕΚ - Λαμία 2-0

19.05.2024 20:49

Πέναλτι Παναθηναϊκός

45+3' Ο Μπακασέτας άνοιξε για τον Μαντσίνι που ανατράπηκε απ' το Ρίτσαρντς εντός περιοχής. Πέναλτι καταλογίζεται.

19.05.2024 20:48

Ευκαιρία Ολυμπιακός

46' Καλό σουτ Ποντένσε, αποκρούει σε κόρνερ ο Λοντίγκιν. Απειλεί ο Ολυμπιακός.

19.05.2024 20:46

Δοκάρι Παναθηναϊκός

45' Δοκάρι ο Παναθηναϊκός με μακρινό σουτ του Μπακασέτα!

19.05.2024 20:44

Με το μυαλό στο Βικελίδης πλέον η ΑΕΚ

Η Ένωση φαίνεται να καθαρίζει το ματς και πλέον στρέφει το μυαλό της στο ματς του ΠΑΟΚ.

19.05.2024 20:43

Γκολ ΑΕΚ

Γκολ η ΑΕΚ στο 40' με τον Τσούμπερ που γράφει το 2-0.

19.05.2024 20:42

Νεύρα στο Βικελίδης

Πολλά νεύρα στο Βικελίδης...

19.05.2024 20:40

Ευκαιρία Παναθηναϊκός

39' Καλό σουτ του Μαντσίνι, εξαιρετική επέμβαση του Τζολάκη σε κόρνερ.

Γκολ ΠΑΟΚ

Γκολ ο ΠΑΟΚ στο 30'! Ο Μπράντον Τόμας βγήκε απέναντι απ' τον Κουέστα έπειτα από την ωραία πάσα του Ζίβκοβιτς και έγραψε το 0-1.

19.05.2024 20:31

30' Απειλεί ο Ολυμπιακός με κεφαλιά του Καρβάλιο.

19.05.2024 20:27

26' Μεγάλη ευκαιρία του Παναθηναϊκού με τον Γερεμέγεφ, ο οποίος αστόχησε σε τετ α τετ.

19.05.2024 20:25

1. ΑΕΚ 78
  2. ΠΑΟΚ 78

19.05.2024 20:22

Γκολ ΑΕΚ

Γκολ η ΑΕΚ στο 20'! 1-0 με τον Λιουμπιτσιτς! Ο Άμραμπατ εκτέλεσε γρήγορα το πλάγιο από τη μεσαία γραμμή. Ο Κροάτης βγήκε στην πλάτη της άμυνας της Λαμίας και με ωραίο τελείωμα άνοιξε το σκορ.

19.05.2024 20:21

Φάση Παναθηναϊκός

20' Καλό σουτ Μαντσίνι, λίγο άουτ. Καλή στιγμή για τον Παναθηναϊκό

19.05.2024 20:17

Βαθμολογία

1. ΠΑΟΚ 78
  2. ΑΕΚ 76

19.05.2024 20:16

Φάση ΑΕΚ

14' Απειλεί η ΑΕΚ με σουτ του Τσούμπερ. Άουτ η μπάλα.

19.05.2024 20:13

Πρώτο δεκάλεπτο χωρίς γκολ

Στο 0-0 και οι τρεις αναμετρήσεις.

19.05.2024 20:05

Κίτρινη στον ΠΑΟΚ πριν το 1'

Κίτρινη στον Μιχαηλίδη προτού συμπληρωθεί το πρώτο λεπτό. Απομάκρυνε ο αμυντικός του ΠΑΟΚ, ο Νταρίντα τον βρήκε αλλά ο διαιτητής έδωσε ανεξήγητα φάουλ υπέρ του Άρη και κίτρινη στον αμυντικό του ΠΑΟΚ. Ξεκάθαρα φάουλ του Νταρίντα κι όμως δόθηκε το ανάποδο! Αδιανόητο σφύριγμα απ' τον Ισραηλινό!

Ενδεκάδες ΑΕΚ - Λαμία

ΑΕΚ: Αθανασιάδης, Ρότα, Βίντα, Κάλενς, Χατζισαφί, Σιμάνσκι, Γιόνσον, Λιούμπιτσιτς, Άμραμπατ, Γκαρσία, Τσούμπερ.

Λαμία: Χατζηεμμανουήλ, Βασιλαντωνόπουλος, Γιαννούτσος, Τζανετόπουλος, Σίντκλεϊ, Τζανδάρης, Σαντάνα, Τερεζίου, Σλίβκα, Λέικ, Μάλτσι.

19.05.2024 19:47

Ενδεκάδες Παναθηναϊκός - Ολυμπιακός

Παναθηναϊκός: Λοντίγκιν, Κώτσιρας, Γεντβάι, Αράο, Χουάνκαρ, Πέρεθ, Τσέριν, Μπερνάρ, Μπακασέτας, Μαντσίνι, Γερεμέγεφ.

Ολυμπιακός: Τζολάκης, Κάρμο, Ρέτσος, Ροντινέι, Ρίτσαρντς, Έσε, Όρτα, Καρβάλιο, Φορτούνης, Ποντένσε, Ελ Κααμπί.

19.05.2024 19:45

Ενδεκάδες Αρης - ΠΑΟΚ

Άρης: Κουέστα, Οντουμπάτζο, Μοντόγια, Φαμπιάνο, Μπράμπετς, Ζιλ Ζαν, Νταρίντα, Σουλεϊμάνοφ, Βερστράτε, Σαβέριο, Μορόν.

ΠΑΟΚ: Koτάρσκι, Σάστρε, Κετζιόρα, Μιχαηλίδης, Μπάμπα, Σβαμπ, Μεϊτέ, Κωνσταντέλιας, Τάισον, Ζίβκοβιτς, Τόμας.

19.05.2024 19:43

Το πρόγραμμα της ημέρας

• 20.00 Αρης - ΠΑΟΚ / NovaSports Prime
  • 20.00 Παναθηναϊκός - Ολυμπιακός / Cosmote Sport 2
  • 20.00 ΑΕΚ - Λαμία / Cosmote Sport 1

Τι θέλουν οι ομάδες

Ο ΠΑΟΚ κρατάει την τύχη στα χέρια του καθώς αν νικήσει τον Άρη δεν νοιάζεται για το αποτέλεσμα της ΑΕΚ. Θα είναι πρωταθλητής. Αντιθέτως, η ΑΕΚ θέλει δική της νίκη και παράλληλα απώλεια βαθμών του ΠΑΟΚ στη Θεσσαλονίκη. Με νίκη της ΑΕΚ και ισοπαλία του ΠΑΟΚ θα υπάρξει ισοβαθμία στους 78 και σ' αυτό το σενάριο ευνοείται η ΑΕΚ καθώς υπερτερεί του ΠΑΟΚ.

19.05.2024 19:41

ΠΑΟΚ ή ΑΕΚ;

Ο τίτλος βρίσκεται μεταξύ ΠΑΟΚ και ΑΕΚ. Ο Δικέφαλος του Βορρά έχει προβάδισμα βαθμολογικό καθώς βρίσκεται στο +2 από την Ένωση, έχει όμως πιο δύσκολη αποστολή την τελευταία αγωνιστική καθώς παίζει στην έδρα του μεγάλου αντιπάλου του, Άρη. Αντιθέτως, η ομάδα του Αλμέιδα υποδέχεται τη Λαμία.

19.05.2024 19:38

Καλησπέρα σας!

Έφτασε η ώρα της στέψης και θα παρακολουθήσουμε την τελευταία αγωνιστική της Super League!

19.05.2024 19:30

Η ώρα της στέψης έφτασε στη Super League! Θα είναι ο ΠΑΟΚ πρωταθλητής για πρώτη φορά μετά το 2019 ή η ΑΕΚ θα διατηρήσει τον τίτλο για δεύτερη σερί σεζόν!

Όλα θα κριθούν στο ντέρμπι του Κλ. Βικελίδης μεταξύ του Άρη και του ΠΑΟΚ, ενώ την ίδια ώρα η ΑΕΚ θα υποδέχεται τη Λαμία με το μυαλό στη Θεσσαλονίκη. Παράλληλα, υπάρχει ντέρμπι «αιωνίων» στη Λεωφόρο όπου θα κριθεί το τρίτο ευρωπαϊκό εισιτήριο...