Μακάμπι - Ολυμπιακός
Φάση από το παιχνίδι της Μακάμπι με τον Ολυμπιακό (copyright: Intime)

Μακάμπι - Ολυμπιακός 87-89 για τη Euroleague: Είχε ψυχή και Λαρεντζάκη

Τελευταία Ενημέρωση
Ο Ολυμπιακός επικράτησε στην παράταση 87-89 της Μακάμπι με κορυφαίους τους Σλούκα και Λαρεντζάκη

Επειτα από συγκλονιστικό παιχνίδι που κρίθηκε στην παράταση ο Ολυμπιακός επικράτησε 87-89 της Μακάμπι Τελ Αβίβ στο Ισραήλ και πανηγύρισε μια σπουδαία νίκη σε μια απ' τις πιο δύσκολες έδρες της Euroleague. Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα είχε πλάνο, είχε ψυχή, είχε λύσεις σε άμυνα και επίθεση και βρήκε μεγάλα καλάθια στο έξτρα πεντάλεπτο από τον Βεζένκοβ και κυρίως τον Λαρεντζάκη, ο οποίος ήταν ψύχραιμος στο φινάλε από τη γραμμή των βολών. Ο Ολυμπιακός βελτίωσε τη βαθμολογική του θέση ανεβαίνοντας στο 10-8 και βρίσκεται πλέον στο όριο για την οχτάδα, ενώ η Μακάμπι, που είχε πέντε νίκες στα τελευταία επτά ματς υποχώρησε στο 8-11. Συνολικά πάντως για τους Πειραιώτες κορυφαίος ήταν για δεύτερο σερί ματς, μετά τη νίκη επί της Μπάγερν, ο Κώστας Σλούκας που τελείωσε το παιχνίδι με 21 πόντους και 11 ασίστ.

Νωρίς στο ματς η Μακάμπι ξέφυγε με +8 (16-8), ο Ολυμπιακός μείωσε στο τρίποντο (16-13) αλλά η πρώτη περίοδος ολοκληρώθηκε με τους Ισραηλινούς στο +5 (18-13) και τους Πειραιώτες να έχουν 1/6 τρίποντα και πέντε λάθη. Το ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου βρήκε και πάλι τον Ολυμπιακό σε δύσκολη θέση καθώς η Μακάμπι πήρε προβάδισμα εννέα πόντων (40-31) προτού τελειώσει το ημίχρονο στους επτά (40-33). Το πρώτο 20λεπτο ήταν δύσκολο για τους Ερυθρόλευκους με μόλις 1/8 τρίποντα αντί 5/10 της Μακάμπι! Σ' αυτό το διάστημα μόνο ο Πρίντεζης ξεχώρισε...

Η αφύπνιση του Ολυμπιακού

Ο Γιώργος Μπαρτζώκας αφύπνισε τους παίκτες του στο ημίχρονο και η εικόνα του Ολυμπιακού βελτιώθηκε αισθητά στη συνέχεια καθώς άρχισε την τρίτη περίοδο με ένα σερί 0-7 και ισοφάρισε σε 40-40. Η Μακάμπι ξαναπήρε κεφάλι στο σκορ αλλά πλέον ο Ολυμπιακός έχοντας βελτιωθεί επιθετικά έφτανε με μεγαλύτερη ευκολία στο αντίπαλο καλάθι προκαλώντας πια περισσότερα προβλήματα στην «ομάδα του λαού». Η τρίτη περίοδος ολοκληρώθηκε με το σκορ στο 55-52 κάτι που προμήνυε θρίλερ για το φινάλε.

Στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου τρία σερί καλάθια του Λαρεντζάκη, του Μάρτιν και του Σλούκα έφεραν τον Ολυμπιακό για πρώτη φορά στο +3 (55-58). Η Μακάμπι επέστρεψε (61-60) αλλά οι Πειραιώτες με Σλούκα, Ζαν-Σαρλ, Βεζένκοβ και ΜακΚίσικ βρέθηκαν ξανά στους τρεις πόντους (64-67). Ωστόσο ένα επιθετικό φάουλ του Ζαν-Σαρλ, ένα λάθος του Σλούκα και πέντε σερί πόντοι του Γουίλμπεκιν οδήγησαν στην ανατροπή και στο 69-67.

Ο Χάντερ ευστόχησε σε δύο βολές, ο Μάρτιν απάντησε (71-69) και ο κόουτς Σφαιρόπουλος πήρε τάιμ άουτ. Ωστόσο το κακό σουτ του Καλαγιάρο και οι δύο εύστοχες βολές του Βεζένκοβ, έφεραν και πάλι το ματς στην απόλυτη ισορροπία (71-71) μόλις 24,5 δευτερόλεπτα πριν από το τέλος. Ο Ολυμπιακός επέλεξε το φάουλ στον Ντόρσι που ευστόχησε στην πρώτη (72-71) και αστόχησε στη δεύτερη αλλά ο Γουίλμπεκιν πήρε το επιθετικό ριμπάουντ, κέρδισε το φάουλ και ευστόχησε στη μία από τις δύο βολές (73-71). Η Μακάμπι στα 2,9 δευτερόλεπτα έκανε φάουλ στον Σλούκα -έγραψε και τις δύο βολές (73-73)- αλλά δεν μπόρεσε να σκοράρει στην τελευταία επίθεση στέλνοντας το ματς στην παράταση.

Καθοριστικός Λαρεντζάκης

Το θρίλερ συνεχίστηκε και στο έξτρα πεντάλεπτο με τον Ολυμπιακό να ξεφεύγει με τρεις (75-78) αλλά και τη Μακάμπι να απαντά και να παίρνει προβάδισμα 79-78.  Κι ήρθε η στιγμή του Λαρεντζάκη, ο οποίος με δύο εύστοχες βολές, ένα τρίποντο και ένα κερδισμένο επιθετικό φάουλ, έφερε στο 81-83 τους Πειραιώτες που με νέα τρίποντη-βόμβα του Βεζένκοβ βρέθηκαν στο +5 (81-86) 52 δευτερόλεπτα πριν από το τέλος. Η Μακάμπι όμως δεν είχε πει την τελευταία λέξη και με δύο βολές κι ένα κάρφωμα του Χάντερ μείωσε ξανά στον πόντο (85-86). Οι Ισραηλινοί στα 10.9 δευτερόλεπτα έκαναν φάουλ στον Λαρεντζάκη, ο οποίος ήταν εύστοχος και στις δυο βολές (85-88).

Στο φινάλε έσπασαν καρδιές καθώς οι διαιτητές έδωσαν φάουλ σε τρίποντο του Γουίλμπεκιν, ο οποίος όμως ευστόχησε στις δύο αλλά αστόχησε στην τρίτη και τελευταία (87-88) που ήταν και η ταφόπλακα για τη Μακάμπι...

Τα δεκάλεπτα: 18-13, 40-33, 55-52, 73-73, 87-89 (παρ.)

Μακάμπι (Σφαιρόπουλος): Μπράιαντ 15 (1/5 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Γουίλμπεκιν 25 (2/4 δίποντα, 3/12 τρίποντα, 12/15 βολές, 8 λάθη), Τζόουνς 9 (1), Καλοϊάρο 6, Χάντερ 11 (10 ριμπάουντ), Κάσπι (0/2 δίποντα, 0/2 βολές), Ντόρσεϊ 8 (1/5 τρίποντα), Ντιμπαρτολομέο, Μπλέιζερ 1, Μπέντερ, Ζίζιτς 12 (5/5 δίποντα, 2/3 βολές, 5 ριμπάουντ), Ζούσμαν.

Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): Χαραλαμπόπουλος 5 (0/4 τρίποντα), Λαρεντζάκης 13 (2/4 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα), Σπανούλης, Σλούκας 21 (3/8 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 9/9 βολές, 11 ασίστ, 6 λάθη), Μάρτιν 6, Βεζένκοβ 8 (2/7 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Πρίντεζης 12 (2), Ζαν Σαρλ 8 (3/3 δίποντα, 2/2 βολές), Τζένκινς, Έλις 6 (4 ριμπάουντ), ΜακΚίσικ 10